اتصالات, اخبار

جوشکاری چدنی به چه طریق انجام می شود

جوشکاری چدن

جوش کاری از علوم قدیمی بوده که از عصر آهن به بعد به نحوی در رابطه با اتصال فلزات مورد استفاده قرار می گرفته است و با کشف آهن و نیاز به ساخت ابزار ، بشر برای اتصال فلزات ، فنونی را آموخت و تحولات اساسی در این زمینه عمدتا” در اواخر قرن ۱۹ میلادی آغاز شد و پایه آن چه امروز تکنولوژی جوش کاری نامیده می شود ، نهاده شد .الکترود ذغالی توسط Bernardo روسی در سال ۱۸۸۵ میلادی ، الکترودهای پوشش دار توسط Kjellberg سوئدی در سال ۱۹۰۷ میلادی و روش جوش کاری با گاز محافظ و الکترودهای غیر مصرفی (TIG) توسط آمریکایی ها در دهه سال ۱۹۳۰ توسعه و در طول جنگ جهانی دوم همراه با روش های متکی بر استفاده از گاز محافظ و الکترود مصرفی (MIG/MAG) به عنوان روش های صنعتی کاربرد گسترده ای یافت و امروزه در برخی از روش های موجود ، ربات های جوش کاری می توانند اجرای قطعات کار را دیده ، محل شروع و اختتام اتصال را تعیین نموده و عملیات جوش کاری را به صورت کاملا” خودکار انجام دهند . جوش کاری مکانیزه بیش از ۳۰ سال است که در نقاط مختلف دنیا در خطوط لوله به کار گرفته شده است . این روش ابتدا در خطوط دریایی مورد استفاده قرار گرفت . در اولین پروژه خط لوله به طول ۲۹۷۳ کیلومتر توسط خط لوله آلیانس اجرایی گردید و تا به امروز نزدیک به ۴۰۰۰۰ کیلومتر توسط این روش مورد جوش کاری قرار گرفته است .

صنعت گاز روز به روز به سمت استفاده از لوله هایی با استحکام بالاتر پیش می رود و امکان به کارگیری لوله ها با ضخامت دیواره کمتر امکان پذیر می شود که خود باعث کاهش هزینه های حمل و نقل و مقدار فلز پرکننده جهت جوش کاری می گردد که موجب بهره گیری از فشار عملیاتی (MAOP) بالاتر در خطوط لوله و افزایش ظرفیت بهره برداری می شود .شرکت رساکالا در جهت رضایت مندی مشتری محصولات با کیفیت را در اختیار مشتریان عزیز قرار داده است.با توجه به آماده بودن دستگاه جوش مکانیزه در نظر است آزمایش های لازم بر روی جوش های انجام شده با بهره گیری از روش اولتراسونیک (U.T) که از دقت و سرعت عمل بالایی نسبت به تست رادیوگرافی برخوردار است ، استفاده گردد . باتوجه به تست این سیستم در مرکز آموزش جوش تأسیسات گاز ری در سال ۸۶ و همچنین در سایت عملیاتی در سال ۸۷ ، دستگاه جوش اتوماتیک در مقایسه با روش دستی از مزایای مهمی از جمله : سرعت بالا (در روش مکانیزه تقریبا” ۳ برابر روش دستی) ، نرخ رسوب بالا (در روش دستی ۳۶/۱ کیلوگرم در ساعت و در روش جوش مکانیزه ۶/۳ کیلوگرم در ساعت ) ، کاهش نرخ تعمیرات جوش بین صفر تا ۳۰% ، کم شدن تعداد پاس های جوش کاری ، کاهش زمان اجرای کار با توجه به تعداد پاس های کمتر ، کاهش درصد تعمیرات و عیوب جوش ، عدم حضور سرباره ، جرقه و دود بسیار کم ، عدم امکان بروز عیوبی مانند لکه قوس (Arc burn) و سوختگی کنار جوش(L.O.F) ، کاهش زمان آموزش اپراتورها (صرف مدت زمان ۲۵ساعت) ، کاهش نیروی ماهر و دارا بودن اپراتوری آسان برخوردار می باشد . به منظور تغییر در تکنولوژی جوش کاری خطوط لوله از روش دستی به مکانیزه با هدف افزایش راندمان کاری ، بهبود در کیفیت جوش و صرفه جویی در زمان ، دستگاه جوش اتوماتیک در مسیر خط لوله هشتم سراسری حد فاصل ابرکوه – نایین به ضخامت ۱۲۵ /۱ اینچ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت .

جوشکاری چدن

کاربردهای آن

 جوشکاری یکی از مهم ترین فرایندهای ساخت و تولید در صنعت می باشد و در صنایع مختلف نظیر خودرو سازی ، نفت و گاز ، پتروشیمی ، تاسیسات و ساختمان و پل ها ، حمل و نقل ، کشتی سازی ، صنایع ریلی ، نیروگاه ها ، صنایع  دفاعی  و  هوا  فضا  ،  محصولات  پزشکی  ،  الکترونیکی  و  تجهیزات دقیق و …..  کاربردهای فراوانی دارد . کشور ایران در حال پیمودن مسیر توسعه صنعتی بوده و از این رو صنعت جوش برای کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است . بنابراین آموزش منسجم و هماهنگ با جهان در این صنعت ، یکی از نیازهای مهم کشور تلقی می گردد .

جوشکاری چدن ها

چدن ها گروهی از آلیاژهای آهنی با خواص گوناگون و متنوع اند و به جای این که در حالت جامد روی آنها کار انجام گیرد در حالت مذاب به شکل دلخواه ریخته گری می شوند . بر عکس فولادها که کمتر از ۲% کربن و معمولاً کمتر از ۱% کربن دارند ، چدن ها ۲ تا ۴% کربن و ۱ تا ۳% سیلیسیم دارند . سایر عناصر فلزی و غیر فلزی نیز برای کنترل و ایجاد ویژگی های خاص اضافه می شوند . علاوه بر ترکیب شیمیایی ، عوامل مهم دیگری از قبیل فرایند انجماد ، نرخ انجماد و عملیات گرمایی بعدی بر خواص آنها تاثیر می گذارد . چدن ها عالی ترین آلیاژهای ریخته گری اند و دارای گسترده ی وسیعی از استحکام و سختی و در بعضی موارد خواص ماشینکاری خوبی می باشند .

انجام عملیات جوشکاری روی قطعات ریخته شده چدنی به دلیل الزاماتی است که به برخی از مهمترین آنها در اینجا اشاره شده است :

الف) برطرف کردن بعضی عیوب ریخته گری که پس از بیرون آوردن قطعه از قالب یا در حین تراشکاری ظاهر می شوند ، نظیر حفره های گازی ، حفره های ناشی از ریزش ماسه یا حبس سرباره ، ترک های موضعی ، کشیدگی یا تغییر ابعاد در بعضی مواضع کوچک .

ب) تعمیر قطعات مستهلک که از نظر اقتصادی یا عدم دسترسی به تکنولوژی ساخت آنها بهتر است که از طریق جوشکاری بازسازی شوند . این مورد خود دو حالت دارد : قطعات شکسته شده و قطعات سائیده شده و یا خورده شده .

ج) اتصال دو یا چند قطعه که ریختگی آن به صورت واحد با مشکلاتی همراه بوده یا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند .

جوشکاری

 

 ﺑﺮﺵ ﻟﻮﻟﻪ چدن نشکن

ﺑﺮﺵ ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑﻦ ﺍﻏﻠﺐ ﺑﺮﺍی ﻧﺼﺐ ﺷﯿﺮﺁﻻﺕ، ﻣﺘﻌﻠﻘﺎﺕ، ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺩو ﻗﺴﻤﺖ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺑــــﻪ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ و ﯾﺎ ﺗﻌﻮﯾﺾ ﺷﺎﺧﻪ ﻣﻌﯿﻮﺏ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ ﺿﺮوﺭﺕ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯽﮐﻨﺪ. ﺑــﺮﺵ ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑــﻦ ﺑﺎﯾﺪ ﺗﻮﺳﻂ ﺳﻨﮕﻬﺎی ﺑـــﺮﺵ ﻣﺴﻠﺢ و ﯾﺎ ﻏﯿﺮﻣﺴﻠﺢ و ﮐﺎﺗﺮﻫﺎی ﻣﻮﺗﻮﺭی و ﯾﺎ ﺍﺭﻩﻫﺎی ﻓﻠﺰی ﺑﺮﻗﯽ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ. ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﺄﯾﯿﺪ ﺳﺎﺯﻧﺪﻩ و ﺩﺳﺘﻮﺭﺍﺕ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﻣﺸﺎوﺭ، ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎﺭ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﮕﺎﻫﻬﺎی ﺑﺮﺵ ﮔﺎﺯی (ﺷﻌﻠﻪ ﮔﺎﺯ ﺍﮐﺴﯽ ﺍﺳﺘﯿﻠﻦ) ﻧﯿﺰ ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻤﻮﺩ.ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺳﺎﯾﺮ ﺍﺑﺰﺍﺭ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺍﺭﻩ، ﺑﺮﺍی ﺑﺮﺵ ﻟﻮﻟﻪ ﻣﺠﺎﺯ ﻧﺒﻮﺩﻩ ﻣﮕﺮ ﺑﺎ ﺩﺳﺘﻮﺭﺍﺕ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﻣﺸﺎوﺭ و ﺭﻋﺎﯾﺖ ﺷﺮﺍﯾﻂ ﺍﻋﻼﻡ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺮﺵ ﻟﻮﻟﻪﻫﺎ، ﺑﺎﯾﺪ ﮐﻠﯿﻪ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﺍﯾﻤﻨﯽ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﺷﺪﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮐﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎﺭ ﺭﻋﺎﯾﺖ ﺷﻮﺩ و ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﻪ ﻧﺤﻮی ﺍﻧﺠﺎﻡ ﭘﺬﯾﺮﺩ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺻﺪﻣﻪ ﺑﻪ ﭘﻮﺷﺶ ﻟﻮﻟﻪ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی و ﺑﺮﺵ ﮐﺎﻣﻼً ﺻﺎﻑ و ﯾﮑﻨﻮﺍﺧﺖ ﺑﺎﺷﺪ. ﺑﺮﺷﻬﺎی ﻣﻮﺭﺏ ﻗﺎﺑﻠﯿﺖ ﺁﺏﺑﻨﺪی ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ. ﺑﺮﺍی ﺍﯾﻦ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻣﯽﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺧﻂ ﺑﺮﺵ ﺗﻮﺳﻂ ﻧﻮﺍﺭ ﭼﺴﺐ و ﯾﺎ ﮔﭻ و ﯾﺎ ﺭوﺷﻬﺎی ﻣﺸﺎﺑﻪ ﻋﻼﻣﺖﮔﺬﺍﺭی و ﺳﭙﺲ ﺑﺮﺵ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ. ﮐﻠﯿﻪ ﺍﻓﺮﺍﺩی ﮐﻪ ﺑﺎ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺑﺮﺵ ﺳﺮوﮐﺎﺭ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺩﺍﺭﺍی وﺳﺎﺋﻞ ﺍﯾﻤﻨﯽ و ﺣﻔﺎﻇﺘﯽ ﮐﺎﻓﯽ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑﻦ

ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑﻦ ﺗﺤﺖ ﺷﺮﺍﯾﻂ وﯾﮋﻩ ﺩﺍﺭﺍی ﺧﺎﺻﯿﺖ ﺟﻮﺵ ﭘﺬﯾﺮی ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ.ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑﻦ ﺑﺮﺍی ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺩو ﺷﺎﺧﻪ ﻟﻮﻟﻪ ﺑـــﻪ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﻣﻌﻤﻮﻝ ﻧﺒﻮﺩﻩ و ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻤﯽﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻠﮑﻪ ﺍﯾﻦ ﻋﻤﻞ و ﺑﺎ ﺗﺄﯾﯿﺪ ﻣﻬﻨﺪﺱ ﻣﺸﺎوﺭ ﺑﺮﺍی ﺭﻓﻊ ﻋﯿﻮﺏ ﮐﻮﭼﮏ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺴﺪوﺩ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺳﻮﺭﺍﺧﻬﺎی ﻧﺸﺘﯽ ﻣﻮﺭﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ.ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻟﻮﻟﻪﻫﺎی ﭼﺪﻥ ﻧﺸﮑﻦ ﺑﺎ ﺭوﺷﻬﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣـﺎﻧﻨﺪ ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻗــﻮﺱ ﺍﻟﮑﺘﺮﯾﮏ۳ ﺷﻌﻠﻪ ﮔــــﺎﺯ ﺍﮐﺴﯽﺍﺳﺘﯿﻠﻦ، ﺍﻟﮑﺘـــﺮوﺩ ﻣﺤﻔﻮﻅ ﺩﺭ ﮔﺎﺯ ﺧﻨﺜﯽ۴ و ﻟﺤﯿﻢﮐﺎﺭی ﺳﺨﺖ۵ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.ﺩﺭ ﺭوﺵ ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻗﻮﺱ ﺍﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﻟﮑﺘﺮوﺩ ﺑﺎ ﺗﺮﮐﯿﺐ ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ۴۵ ﺩﺭﺻﺪ ﺁﻫﻦ و ۵۵ ﺩﺭﺻﺪ ﻧﯿﮑﻞ ( Ni – Rod 55 , EniFe – C1 ) ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽﮔﺮﺩﺩ. ﻗﺒــﻞ ﺍﺯ ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﺿﺮوﺭی ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﺤــــﻞ ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﺗﺎ ۲۵۰ ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﯿﮕﺮﺍﺩ ﮔﺮﻡ ﺷﺪﻩ و ﻣﺤﻞ ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻧﯿﺰ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺑﻪ ﺁﺭﺍﻣﯽ ﺳﺮﺩ ﺷﻮﺩ. ﺟﻮﺷﮑﺎﺭی ﻧﺒﺎﯾﺪ ﺩﺭ ﻫﻮﺍی ﮐﻤﺘﺮ ﺍﺯ ۵ ﺩﺭﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﯿﮕﺮﺍﺩ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﻮﺩ.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید