اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات انسان نمای HRP-5P

موسسه تحقیقاتی AIST

موسسه تحقیقاتی AIST در ژاپن مدلی ربات را طرحریزی و تولید کرده که قادر است دیوارهای آماده  را نصب کند و جانشین نیروی کار انسانی شود. موسسه علوم تکنولوژی صنعتی پیشرفته ژاپن یا AIST در اقدامی نوین به تولید رباتی انسان نما پرداخته که قادر است کارهای ساده ساختمان سازی را از جمله نصب دیوارهای آماده را انجام دهد.

ربات

عملکرد این ربات

این ربات با بهره بردن از قلاب هایی، قطعه ای را جا به جا می کند تا با دست های خود بگیرد. این ربات درست همانند یک نوجوان در حال ساخت کاردستی عمل می‌کند، ولی با این وجود وظیفه ی خود را به خوبی به انجام می‌دهد.

موسسه AIST در نظر دارد تا این ربات را جهت فضاهای ساخت و ساز مهیا کند. این واقعه در حالی است که جمعیت ژاپن در حال پیر شدن است و در سال های آتی این کشور با نیروی کار خیلی اندکی رو به رو خواهد بود. این موسسه تحقیقاتی به سراغ جانشین ماشین به جای نیروی کار انسانی در فضاهای مونتاژ در تاسیسات بزرگ، برای ساخت ساختمان، خانه، هواپیما و کشتی است.

برطبق اعلامیه AIST:

این ربات نخست فضای اطراف خود را مورد وارسی قرار می‌دهد و اشیا را با دستگاه های مبنی بر هوش مصنوعی دقیق و باکیفیت خود مشخص کرده و بعد به کار خود ادامه می دهد.

پیش بینی ها

این توسعه ها تعدادی از این یش‌بینی‌ها را به حقیقت تبدیل می نماید که چندین سال از شروع اقدامات در راستای آن سپری می شود. برطبق یکی از پژوهش هایی که در سال۲۰۱۳ به وسیله ی دانشگاه آکسفورد صورت گرفت، این دانشگاه میزان امکان اتوماتیک کردن روند کاری را تخمین زد و جهت کار نصب دیوارهای آماده، میزان قابل توجه ۷۹% را جهت کارکرد ربات ها پیشبینی کرد. اینک تعدادی از آن ها وجود دارند که به کارهایی از جمله آجر گذاشتن، نجاری و نصب کاشی می پردازند.

با این وجود، پیش‌بینی ها درباره ی کارکرد ربات ها به حقیقت نزدیک می شوند و تصویرهای نوینی که از ربات HRP-5P نشر داده شده و در آن ها این ربات مشغول نصب دیوار آماده بوده، نشان از یک موضوع دارند: این که زندگی به واقع از هنر تقلید می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید