اتصالات, اخبار, پمپ

چگونه پمپ آب متناسب با نیازمان را انتخاب کنیم؟(بخش اول)

پمپ

احتساب انتخاب پمپ آب مسکونی و تجاری

برگزیدن پمپ آب مسکونی و تجاری

یکی از مشکلاتی که درسیستم آبرسانی شهری و آب مصرفی ساختمانها و اماکن مسکونی و اداری وجود دارد تنظیم فشار آب داخل لوله ها می باشد. با توجه به اینکه میزان مصرف آب پیوسته درحال تغییر است و هیچگونه الگوی خاصی برای مصرف نمی توان در نظر داشت. به همین علت با افرایش یا کاهش مصرف آب میزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال تغییر می باشد و این تغییر مشکلاتی را در سیستم های آبرسانی بوجود میاورد بطوریکه افزایش ناگهانی فشار آب ممکن است موجب آسیب دیدن شیرآلات و لوله ها شود و کاهش فشار نیز باعث قطع آب در بعضی از نقاط شهر یا ساختمان ها گردد. معمولا در یک سیستم پمپاژ آب برای تامین و تنظیم فشار از بوستر پمپ (پمپ تقویت فشار) استفاده می شود.

پمپ

براساس موارد بالا بسیار مهم است که در انتخاب و نصب پمپ دقت شود چرا که ظرفیت اضافه پمپ انتخاب شده موجب صرف هزینه اضافه و نیز کاهش راندمان سیستم پمپ شده و از سوی دیگر ظرفیت کم باعث نرسیدن به تامین فشار و حجم مورد نیاز آب خواهد شد. پس انتخاب مناسب و بهینه پمپ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به منظور انتخاب پمپ آب خانگی مناسب برای منزل مسکونی، آپارتمان یا ویلا ابتدا دو مولفه مهم در نظر گرفته شود. این دو مولفه مهم عبارتند از فشار پمپ آب ارتفاع یا (H) و بازدهی پمپ آب دبی یا (Q)

معینسازی فشار پمپ آب خانگی جهت منازل مسکونی یا آپارتمان

برای تعیین فشار مورد نیاز پمپ آب مناسب منازل مسکونی و اداری ابتدا باید تعداد طبقات منزل را در عدد ۳ ضرب کرد در واقع عدد ۳  همان ارتفاع کف تا سقف هر طبقه از ساختمان است. که ارتفاع کل یا همان هد پمپ را مشخص می کند.

برای مثال اگر ساختمان مورد نظر دارای پنج طبقه همراه با یک طبقه پارکینگ و یک طبقه زیر زمین می باشد تعداد طبقات این ساختمان هفت طبقه محاسبه می شود و اگر  در عدد ۳ ضرب شود عدد بیست و یک  حاصل خواهد شد که این عدد ارتفاع تقریبی مکانی است که پمپ آب از زیر زمین تا طبقه پنجم باید بتواند آب را انتقال پمپاژ نموده و انتقال دهد. حال برای بدست آوردن فشار مناسب آب در پشت هر شیر آب یا رایزر مصرف، عددی را که از ضرب تعداد طبقات ساختمان در عدد ۳ بدست آورده ایم را با عدد ۳۰ جمع کرده و در نتیجه  فشاری در حدود ۲ تا ۳ بار را در پشت هر شیر آب در تمامی طبقات خواهیم داشت.

به عنوان مثال اگر ساختمان هفت طبقه ای در مثال بالا را با احتساب ارتفاعی که از زیر زمین تا طبقه ششم بدست آوریم که عدد ۲۱ متر را نشان می داد با عدد ۳۰ متر جمع کنیم، فشاری که پمپ آب انتخاب شده باید تامین کند عدد ۵۱ متر یا تقریبا ۵ بار را نشان می دهد که برای این ارتفاع مناسب بوده و فشاری لازم را ایجاد می کند.

 حداکثر فشار آب شبکه لوله کشی توزیع آب مصرفی، در پشت شیرهای لوازم بهداشتی، در وضعیت بدون جریان نباید از ۴ بار (۴۰ متر ستون آب = ۶۰ پوند بر اینچ مربـع ) بیـشتر باشد.

یکی از مهمترین متغیرهای مورد نیاز برای تعیین قطر لوله های سیستم لوله کشی ساختمان، » دبی تقریبی آب« در لوله ها میباشد. حداقل آب مورد نیاز انسان بستگی به برنامه ی زندگی، احتیاجات فردی، تعداد اعضای خانواده، احتیاجات باغ، باغچه و غیره داشته و باید با استفاده از روشهایی محاسبه گرددتجربه نشانداده است بزرگی یا کوچکی تاسیسات، موقعیت جغرافیایی آن در تعیین این متغیر مهم می باشد.

روش تقریبی

برای یک محاسبۀ تقریبی و سریع دبی مصرفی ساختمان، میتوان از نمودار استفاده نمودمیزان مصرفی که این روش برآورد مینماید تقریبی و حداقل مصرف است.

نمودار

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید