اتصالات, اخبار, لوله

PVC چگونه تولید می شود؟(بخش اول)

لوله

پی وی سی

PVC نیز مثل پلی الفین ها (پلی اتیلن، پلی پروپیلن) جزء پلیمرهایی هستند که کاربرد فراوانی دارند. قابلیت تلفیق پذیری پی وی سی با نرم کننده ها، افزودنی ها متعدد و تولید کامپاندهای گوناگون و رسیدن به طیف گسترده ای از خصوصیت های متعدد و دستیابی به طیف گسترده ای از خصوصیت های تماما متمایز از فیلمهای نرم به کل انعطاف پذیر گرفته تا قطعه های سخت و همینطور قابلیت فرایندی راحت آن از یک سمت و بهای مناسب آن به عنوان یک ماده اولیه از سمت دیگر عامل هایی هستند که بالا رفتن روزافزون پی وی سی در آینده را هم را ضمانت می کنند. پی وی سی را می توان با تمامی شیوه های فرایندی موجود جهت ترموپلاستها تولید کرد.

پلیمر

شیوه های فرآیند

  • شیوه های اکستروژنی برای ساخت لوله- کابل- گرانول سازی- فیلم های بادی- پروفیل درب و پنجره
  • شیوه های پوشش دهی(توپ)- غوطه وری(دستکش)وغیره با به کارگیری پلاستیزول
  • شیوه های رایج تزریقی-فشاری برای ساخت قطعه های فنی و پیچیده از پی وی سی سخت

پلیمرهای وینیل کلراید (pvc) ترموپلاستهایی هستند آمورف و پلار که درمقابل وضعیت جوی و ماده های شیمیایی و همینطور آتش سوزی استقامت زیادی را دارا می باشند. تحمل ضربه پذیری این ترموپلاست را می شود مهیا کردن کوپلیمرهای vc و یا ترکیب با پلیمرهای دیگر بالا برد.

شیوه های آماده سازی پلیمر VC

جهت تولید پلیمر VC از روش های مختلف پلیمریزاسیون بهره گرفته می شود و در آخر پلیمر تولید شده هم با همان روند ارائه می شود.روندهای پلیمریزاسیون VC از مراحل زیر تشکیل شده است.

  • پلیمریزاسیون تعلیقی
  • پلیمریزاسیون امولسیونی
  • پلیمریزاسیون توده ای

شیوه های متعدد ساخت پی وی سی موجب می شوند که دستاورد تولید شده هم از لحاظ ظاهر و اندازه دانه بندی، توانایی جاذب روغن های نرم کننده، خصوصیت های نوری، الکتریکی، فیزیکی، مکانیکی و همچنین موارد مصرفی، با همدیگر متمایز باشند.

به کارگیری از مخلوط های پودری پی وی سی در شیوه اکستروژن و یا تزریقی بایستی صددرصد به شکل روان باشد. برای رسیدن به این مقصود ضرروری است از پودری بهره ببرید که دانه های درشت تری داشته باشد و در شیوه های ریخته گری،پوششی مناسب تر است از پودری بهره ببرید که دانه هایی ریزتری دارند.

یرای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید