اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک

هوندا و ربات های بی نظیرش

ربات

هوندا، برند خودروساز و مشهور جهانی، به جای معرفی یک ماشین تاپ و پرطرفدار که مثل همیشه جنجال‌برانگیز باشد، با یک ربات انسان‌نمای قدرتمند مجهز به فناوری هوش مصنوعی، قدم به غرفه خود در نمایشگاه CES 2018 خواهد گذاشت.

طرح مفهومی و کانسپت ۳E Robotics از ۴ دستگاه هوشمند با ظاهری جالب و بامزه تشکیل شده است که در CES 2018 شاهد آن خواهید بود و هر سیستم هوشمند آن وظایف خاصی را اجرا می‌کنند. هوندا بر این باور است که زندگی مردم با وجود این ربات‌ها خیلی بهتر می‌شود.

ربات

ربات ۳E-A18

اولین ربات، که فعلاً ۳E-A18 نام دارد، به عنوان یک همراه محاسبه‌گر طراحی شده است و می‌تواند به احساسات و عواطف انسانی صاحبش با حرکات صورت خود پاسخ دهد. عملکرد این ربات خیلی به ربات Kirobo Mini (کایروبو مینی) تویوتا مشابهت دارد. این ربات کوچولو که در دستان شما هم جای می‌گیرد همیشه در تمام طول روز می‌تواند همراهتان باشد. ربات کایروبو مینی در ژاپن هم اکنون در حال فروش است.

ربات ۳E-B18B

مدل دیگر از ربات هوندا ۳E-B18B یک صندلی متحرک خودکار است که می‌تواند هم در داخل خانه و هم بیرون از خانه استفاده شود و ربات دیگری که قبلاً معرفی کردیم، یعنی ۳E-A18، را سوار خود کرده و حمل کند.

ربات  ۳E-C18 و ۳E-D18

دو طرح مفهومی دیگر وسایل نقلیه‌ای هستند که خودشان به طور مستقل حرکت می‌کنند. مثلاً مدل ۳E-C18 از ربات هوندا قادر است محموله‌های باری مختلفی را حمل کند و مدل چهارچرخه از ربات ۳E-D18 شبیه یک وسیله نقلیه خودران است که با هوش مصنوعی طراحی شده و قدرت فهم دارد. این ربات می‌تواند به مردمی که در شغل‌های مختلف در حال انجام کار هستند کمک کند.

با این که این ربات‌ها شبیه خدمه‌هایی جذاب و بامزه در نمایشگاه CES 2018 در معرض عموم گذاشته می‌شوند، اما به گفته هوندا مضمون هر کدام از این ربات‌ها با دیگری خیلی فرق دارد و هر کدام از آنها به شیوه خاص و متفاوتی به مردم کمک می‌کنند تا نگرش شرکت هوندا با این مضمون را به ظهور برساند:

«جامعه‌ای که ربات‌ها و هوش مصنوعی بتواند به مردم در بسیاری از شرایط مختلف کمک کند، مثلاً عملیات ردیابی در زمان وقوع بلایای طبیعی یا سوانح دیگر را انجام دهند یا از تعامل با انسان قدرت خلق دوباره و یادگیری بیاموزند تا بیشتر به کمک انسان بیاید و با او همدلی کنند.»

جالب است بدانید که نام ۳E که بر این چهار ربات مفهومی گذاشته شده است در واقع از این حقیقت نشأت می‌گیرد که تمامی طرح‌های مفهومی بر پایه سه مفهوم Empowerment (قدرت)، Experience (تجربه) و Empathy (همدلی) متمرکز شده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید