اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

هولولنز ۲

هولولنز 2

هولولنز ۲ از نسل جدید سنسورهای کینکت بهره خواهد برد

در کنفرانس بیلد ۲۰۱۸، مایکروسافت کینکت را در قالب یک پکیج سنسور برای پلت‌فرم ابری آژور احیا کرد و قصد دارد در نسخه دوم هولولنز نیز از این سنسور استفاده کند. معرفی نسل جدید کینکت در قالب یک پکیج سنسور برای پلت فرم اینترنت اشیاء اج، به وسیله ی مایکروسافت در کنفرانس بیلد امسال ممکن است در حال حاضر به فراهم کردن دید بهتر برای هواپیماهای بدون سرنشین و یا به آوردن هوش مصنوعی به پلت‌فرم محاسباتی اج منجر شده باشد. ولی هدف اصلی آن‌ها از معرفی این سنسور‌ها به‌کارگیری آن در نسل آینده هدست واقعیت افزوده هولولنز است.

این شرکت در نخستین روز این کنفرانس، پروژه کینکت برای پلت‌فرم آژور را معرفی کرد که نسخه بهبود یافته سنسور تعیین عمق مایکروسافت را که برطبق اندازه‌گیری زمان رفت و برگشت نور (Time of Flight, ToF) کار می‌کند، با یک هوش مصنوعی نوین ترکیب کرده است.

الکس کیپمن، از مدیران ارشد بخش ویندوز مایکروسافت و یکی از افراد کلیدی در پروژه هولولنز می‌گوید:

این سنسور مدرن می تواند خصوصیت های بی همتایی به هدست واقعیت افزوده هولولنز اضافه کند. ما مدتی است این موضوع را با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، مطرح کرده و موافقت او را کسب کرده‌ایم.

سنسورهای کینکت

کیپمن در ادامه می‌گوید:

سنسور نوین مایکروسافت رزولوشن ۱۰۲۴×۱۰۲۴ پیکسلی دارد و از یک شاتر نوین برای ترقی عملکرد در زیر نور خورشید بهره‌ می‌برد. بهترین خصوصیت این سنسور را می‌توان داشتن بیشترین فرکانس مدولاسیون و بیشترین ضریب تفکیک مدولاسیون دانست و این به مفهوم کم شدن قابل‌ملاحظه توان مصرفی سنسور است، در نتیجه کل توان مصرفی این سیستم بین ۲۲۵ تا ۹۵۰ میلی‌وات خواهد بود.

خصوصیت های نوین این سنسور به موارد گفته‌شده محدود نمی‌شود. از دیگر خصوصیت های قابل‌توجه این سنسور می‌توان به انتخاب خودکار میزان بهره برای هر پیکسل برای داشتن رنج دینامیکی وسیع‌تر اشاره کرد. این توانایی ها می‌تواند به هولولنز ۲ کمک شایانی کند توانایی‌های بیشتری در تشخیص اشیاء دور و نزدیک داشته‌باشد. این سنسور از توانایی تشخیص عمق چندفازی نیز بهره‌‌ می‌برد، دقتی چشم‌گیر داشته و نسبت به تغییرات تراشه، شارژ باتری و توان لیزر حساسیت بسیار کمی دارد.

اما اصلی ترین خصوصیت که کیپمن به آن اشاره می‌کند و این ‌سنسور نوین را کاملا مناسب نسل جدید هولولنز می‌داند، داشتن جریان مصرفی فوق‌العاده کم است که منتهی به قیمت کمتر قطعات خواهد شد.

کیپمن در آخر می‌گوید:

وقتی که بعضی از خصوصیت های ویژه سنسور جدید کینکت را در هولولنز و در چهارچوب واقعیت ترکیبی به‌کار بردیم، نتایج خارق‌العاده‌ای مشاهده کردیم. نسخه کنونی هولولنز از تکنولوژی تشخیص عمق نسل قبلی کینکت برای قرار دادن هولوگرام‌ها در فضای واقعی استفاده‌ می‌کند. ما با با هولولنز می‌توانیم افراد و محیط‌های متعدد را تشخیص داده و به عنوان ورودی از خیره‌شدن، ژست‌های حرکتی و صدا استفاده کنیم و خروجی‌هایی مثل هولوگرام‌های سه‌بعدی و یک صدای هیجان‎انگیز در محیط ایجاد کنیم.

 حالا نسل چهارم و نوین سنسور‌های کینکت می‌تواند خیلی بهتر به کمک هولولنز بیاید و با توانایی اتصال به فضای ابری و هوش مصنوعی نسخه نوین هالولنز را هیجان‌انگیزتر کند. البته هنوز در زمینه هوش مصنوعی و فضای ابری تلاش‌های زیادی بایستی انجام شود. زمانی که نسل نوین هولولنز آماده شود، این دستگاه توانایی هوش مصنوعی بیشتری را به صورت آفلاین خواهد داشت و حتی وقتی که دسترسی شما به اینترنت ضعیف است و یا به آن متصل نیستید، باز هم شما را با توانایی هوشمند‌‌ خود غافلگیر خواهد کرد. در نسل نوین هولولنز، استفاده از پهنای باند و پردازش ابری، بهینه‌تر خواهد بود.

هنوز هیچ خبری از زمان معرفی نسل دوم هولولنز منتشر نشده است. اما مایکروسافت تایید کرده نسل جدید هدست‌ واقعیت افزوده‌اش از تراشه‌های نوین با معماری ARM برای بهبود عمر باتری دستگاه بهره خواهد‌ برد. همچنین هولولنز ۲ نسخه اختصاصی از ویندوز ۱۰ خواهد داشت تا بتواند رابط‌کاربری سه‌بعدی مناسبی را در فضای واقعیت افزوده ارائه دهد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بایستی برای نسل جدید هولولنز تا اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی صبر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید