اتصالات, اخبار, پاشنده

همه چیز را راجع به آبفشان(بابلر) بدانید

بابلر

بابلر یا آبفشان چیست؟

بابلر یا آبفشان نوعی هدایت کننده در سیستم آبیاری است. آبفشان بر روی یک پایه در کنار انواع گیاهان نصب می‌شود و آب را به شکل کروی و  چتر و به قطر حدود ۶۰ سانتیمتر پخش می‌کند. به وسیله بابلر احتیاج آبی گیاهان به طور کامل بر طرف می شود.

مزایای آبفشان یا بابلر

  • احتیاج آبی درختان و باغات و آبیاری فضاها ی سبز، باغچه ها، گلکاری ها و بوته ها را تامین می کند.
  • دبی خروجی آبفشان ها از ۳۰ تا ۴۰۰ لیتر در ساعت می باشد که نشان دهنده آبدهی بالای آنهاست و به همین دلیل از آنها در تبدیل آبیاری سطحی نخلستان‌ها و باغات قدیمی به آبیاری قطره‌ای استفاده می شود.
  • بابلرها به علن آبدهب بالایی که دارند آبیاری با آنها زمان کمتری را می برد.
  • بابلر ها خیلی کم به وسیله املاح موجود در آب رسوب می گیرند و در نتیجه می توان از بابلر ها در زمین هایی که کیفیت آب مناسبی ندارند نیز استفاده به عمل آورد.  هزینه نگهداری بابلر ها در مقایسه با روش های دیگر نیز به همین دلیل بسیار کمتر شود.
  • آبفشان ها همچنین توانایی آبیاری چندین درخت و یا بوته را هم دارند. فقط برای این کار باید جویچه‌ای تعبیه شود که بتواند آب خروجی را هدایت کند و به پای گیاه مورد نظر برساند.

آبفشان

خصوصیات آبفشان ها:

فشار کاری آبفشان ها معمولاً از ۱ تا ۸ اتمسفر است و شامل دو نوع دبی ثابت و دبی تنظیمی (با پیچش کلاهک بالای آن، میزان خروجی آب متغیر است) می باشد.
بابلرها دارای خصوصیات زیر هستند:

  • از فیلتر داخلی برای پیشگیری از گرفتگی استفاده می کنند.
  • به آسانی باز می شوند و می توان آنها را شست.
  • در مقابل گرفتگی مقامت خوبی نشان می دهند.

بعضی از آبفشان ها دارای ویژگی تنظیم فشار (PC) برای جبران پستی و بلندی زمین هستند و به عبارتی با تغییر فشار ورودی آب (به خاطر تغییرات سطح زمین یا فاصله از لوله اصلی) دبی خروجی ثابت می‌ماند.

همچنین بعضی از آنها مخفی شونده هستند، که برای استفاده در فضای سبز مناسب می باشند.

موارد استفاده از بابلر:

از آبفشان ها برای آبیاری در اراضی ناهموار، دامنه کوه ها، درخت ها، بوته های گل و گیاه استفاده می شود. همچنین استفاده از بابلرها در اراضی که دارای کیفیت آب پایینی هستند بسیار مفید است. در آبیاری نخیلات، مرکبات و پسته و درخت های بزرگ نیز بسیار حائز اهمیت هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید