اتصالات, اخبار, لوله

لوله های GRP(بخش اول)

لوله

لوله ها GRP چیست؟

لوله GRP  شامل یک بستر رزینی است که با الیاف شیشه مستحکم شده است. تولید این لوله‌ها برطبق روند توسعه یافته الیاف پیچی به شیوه ی مداوم می‌باشد. این روند توانایی به کارگیری از الیاف پیوسته شیشه را در اطراف لوله به همراه الیاف منقطع شده ناپیوسته که در جهت متعدد درساختار لوله قرار میگیرند مهیا می‌کند. بهره گیری الیاف پیوسته در این جهت موجب بالا رفتن مقاومت لوله کم شدن مخارج ساخت آن می‌شود در این شیوه از ۳گونه ماده ی اولیه اساسی برای به وجود آوردن لایه‌ای متراکم با بیشترین کارایی استفاده می‌شود. به غیر از رزین، الیاف شیشه‌ای پیوسته و الیاف منقطع شده با هم جهت به وجود آوردن مقاومت حلقوی زیاد و تقویت استقامت محوری به استفاده می شود.

لوله GRP

کاربرد لوله های GRP

  1. منتقل کردن آب
  2. شبکه فاضلاب
  3. منتقل کردن سیالات خورنده شیمیایی مثل اسیدها و بازها
  4. سیستم های مکنده آب دریا جهت پالایشگاه ها و پتروشیمی ها
  5. سیستمهای آتش نشانی
  6. سیستم های لوله کشی در زیر دریا
  7. تقویت لوله های پلاستیکی مثل: پلی اتیلن و پی وی سی بعضی از کاربردها در صنعت شیمیایی، نفت، گاز، و پتروشیمی

تعریف لوله پی وی سی

پی وی سی ۱مدل پلیمر است و مثل تمامی پلیمرها با توجه به گونه راکتور متوسط حجم مولکولی و ویزکوزینه ویژگی های مختلف دارند. این پلیمر به صورت گرد سفید رنگ است که با افزودنی های متعدد تلفیق می شود و به شیوه های رایج تولید مانند اکستروژن و … با آن قطعه ساخته می شود. اینک اگر در فرمول تلفیقی پی وی سی با افزودنی نرم کننده (به شکل رایج DOP) اضافه نشده باشد فرآورده را یو پی وی سی یا PVC سخت نامیده می شود.

لوله های PVC، یک گروه از لوله ها و اتصال دهنده هایی هستند که به شکل عالی توانسته اند، جهت لوله کشی فاضلاب و … در ساختمان استفاده شوند. این لوله ها در گروه های متعددی عرضه می شوند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید