اتصالات, اخبار, پاشنده, شیرآلات

همه چیز درباره قطره چکان جبران کننده فشار(قطره چکان PC)

قطره چکان pc

قطره چکان های جبران کننده فشار(قطره چکان PC)

قطره چکان های pc در سیستم های آبیاری در مواردی مثل افت مسیر، تغییر ارتفاع در شیب زمین و همچنین زمین های ناهموار مورد استفاده قرار می گیرد و سبب تامین فشار قطره چکان ها در سیستم آبیاری می شود. استفاده از قطره چکان های جبران کننده فشار باعث یکنواختی آبیاری اراضی شده و کمبود فشار در بخش های مختلف را تامین می کند. در این قطره چکان ها دیافراگم سیلیکونی وجود دارد که با تغییرات فشار، میزان خروجی از روزنه قطره چکان را ثابت نگه می دارد.

روش تشخیص یک قطره چکان های جبران کننده فشار

اغلب مشخصه PC به وسیله کارخانه تولید کننده بر روی قطره چکان حک می شود و یا در کاتالوگ مربوطه مشخصات قطره چکان ثبت شده است. روش دیگر برای تشخیص PC بودن قطره چکان، وجود دیافراگم سیلیکونی در داخل آن است. دیافراگم سیلیکونی در قطره چکانهایی که قابلیت بازشوندگی ندارند فقط با تهیه یک برش عرضی از قطره چکان نمایان می شود.

انعطاف پذیری دیافراگمی که در قطره چکان های PC وجود دارد در برابر تغییرات فشار، به یکنواخت نگه داشتن میزان جریان قطره چکان کمک می کند.

قطره چکان جبران کننده فشار

یکنواختی توزیع آب در اراضی شیبدار با قطره چکان PC

آبدهی قطره چکان هایی که کنترل کننده فشار نیستند با تغییرات فشار ورودی و مطابق با اینکه کجای خط لوله قرار دارند تغییر می کند. در زمین های ناهموار در پایین شیب فشار آبدهی بیشتر است و در مقابل در بالای شیب میزان فشار آبدهی کاهش می یابد. استفاده از قطره چکان های PC در این زمین های ناهموار باعث  افزایش یکنواختی آبدهی در قسمت های مختلف زمین می شود و احتمال بیش آبیاری و یا کم آبیاری را کاهش می دهد.

آیا شما واقعاً نیاز به قطره چکان pc دارید؟

دلایل استفاده از قطره چکان pc تامین فشار در سیستم آبیاری می باشد و این افت فشار در شرایط زیر رخ می دهد:

  1. اگر در منطقه ای که آبیاری انجام می شود اختلاف ارتفاع از ۱/۵ متر افزایش یابد. که این مورد اغلب در دامنه ها، تپه ها و امثال آنها است.
  2. اگر در سیستم آبیاری لترالهای مورد استفاده دارای طول زیادی باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید