اخبار, لوله

همه چیز درباره قالب تزریق پلاستیک (بخش دوم)

قالب تزریق پلاستیک

تعداد حفره های قالب تزریق پلاستیک :

تعیین تعداد حفره ها و محفظه های قالب از نکات مهم طراحی قالب های تزریقی می باشد.

انواع قالب تزریق پلاستیک :

  1. قالب های تک حفره ای: در مواردی از قالب های تک حفره ای استفاده می شوند که مقدار تولید قطعه پلاستیکی محدود می باشند. بنابراین طراحی و ساخت قالب های تک حفره ای از نظر زمان ساخت و مسائل اقتصادی، ارزان تر تمام خواهد شد.
  2. قالب های چند حفره ای: هنگامی که تعداد فرآورده های تولیدی زیاد باشد، به ویژه هنگامی که  قطعه هم کوچک باشد از روش طراحی و ساخت قالب های چند حفره ای استفاده می شود.

پلاستیک

جنس قالب :

پس از اینکه قالب به صورت تئوری یعنی با استفاده از فرمول و نقشه آماده شد، نوبت به ساخت عمقی قالب می رسد اما قبل از ساخت مراحل دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از انتخاب مواد و جنس قالب که برحسب نوع قطعه ای که در نهایت مطلوب می باشد تعیین می شود.

انتخاب فلز برای کاربرد خالص به ویژگی های خود قطعه مورد نظر، هزینه ساخت آن و دسترس پذیری فلز بستگی داد. ضابطه های فنی قطعات با هم فرق می کند ممکن است در مورد قطعه ای داشتن استحکام و در مورد قطعه ای دیگر، جلوه ظاهری شرط اول باشد.

فولادی که برای قالب های پلاستیک استفاده می شود می بایست دارای قالبیت پوشش بالا باشد، لذا وجود کرم با درصد بالا در آن فولاد لازم می باشد دلیل انتخاب این نوع فولاد این قالبها، صافی سطح بالا برای قطعه پلاستیک و جدایش آسان قطعه از سطح قالب می باشد.

برای مثال میزان کیفیت مورد نظر بیانگر تعداد حفره ها در قالب های پلاستیک می باشد. به طوری که قالبی با یک حفره در خیلی از موارد حتی جوابگوی برق و استحکاک و نیروی انسانی دستگاه تزریق نیز نمی باشد در صورتی که همان قالب با تعداد حفره های بیشتر می تواند مطلب فوق را کاملاً تغییر دهد.

 مراحل ساخت و تهیه قالب :

  1. اما مرحله نهایی جهت تولید یک قالب، ساخت قالب می باشد.
  2. ساخت قالب با تعیین زمان کاری، نوع ماشین ابزار مورد نیاز و نیروی متخصص صورت می گیرد.
  3. باید کلیه اجزاء قالب از جهت زمان کاری مورد کنترل قرار گیرد تا زمان مشخصی برای ساخت قالب بطور تقریبی معین شود.
  4. در مرحله بعدی باید انواع ابزار مورد نیاز برای ماشین کاری مناسب قطعات قالب  معین و آماده شود. این نوع ماشین ابزارها مورد استفاده برای ساخت قالب ها معمولاً شامل ماشین تراش، ماشین فرز، دریل، اسپارک، وایرکات و ماشین های فرز و تراش سی ان سی می باشد.
  5. ساخت تمام اجزاء قالب در واحد ماشین کاری انجام می شود.
  6. در واحد مونتاژ بعد از بررسی ابعادی قطعات و دقت در تلرانس های مورد درخواست، عمل مونتاژ قالب آغاز می شود.
  7. بعد از مونتاژ و آماده سازی نهایی، قالب آماده تست قالب و نمونه گیری است.
  8. بعد از کنترل قطعه آزمایشی در صورت داشتن مشکل، قالب برای اصلاح به واحد ماشین کاری بر می گردد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “همه چیز درباره قالب تزریق پلاستیک (بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید