اخبار, لوله

قبل از نصب لوله باید به چه نکاتی توجه شود؟

نصب لوله پلی اتیلن

بررسی لوله قبل از نصب و لوله گذاری

پیمانکار وظیفه دارد قبل از نصب لوله کل شاخه های لوله و متعلقات و شیرآلات را با دقت و توجه زیاد بازدید و بررسی کند و اگر هرکدام آسیب دیده بود یا معیوب شده بود را علامت گذاری کند و در محل مشخصی جهت بازدید مهندس مشاور نگهداری کند. مهندس مشاور نیز بعد از ارزیابی صدمه و یا ایراد آن قطعه، بنا به تشخیص خود دستور می دهد که آن قطعه تعمیر و یا عوض شود.

لوله پلی اتیلن

برش دادن لوله (پلی اتیلن)

درلوله‌گذاری به وسیله لوله‌های پلی‌اتیلن، مواردی اتفاق می افتد که به قطعه لوله کوتاه تر از شاخه لوله‌های موجود نیاز پیدا می شود.
در این شرایط باید با بریدن قسمتی از طول شاخه موجود، قطعه لوله کوتاه تر مورد نظر را تهیه نمود. برش دادن لوله نیز باید به روشی صورت پذیرد که سرلوله‌های برش داده شده، کامل و سالم بوده و صدمه ای به لوله وارد نشود.

  • مقطع برش لوله، بایدکاملاً عمود بر محور لوله باشد. همچنین برای برش دادن لوله، نباید از اره دندانه درشت(اره نجاری)استفاده شود و استفاده از اره دستی دندانه ریز(آهنبر) هم فقط برای برش دادن لوله‌های پلی‌اتیلن تا قطر ۱۰۰ میلیمتر مجاز است.
  • برای برش دادن لوله‌های بزرگتر، باید با توجه به قطعه از ماشین‌ها و ابزارهای مخصوص برش لوله‌های پلاستیکی استفاده شود.
  • در زمان برش دادن لوله به جهت ثابت نگه داشتن لوله هرگز نباید از گیره استفاده شود. چون گیره ،باعث جمع شدن لوله و آسیب جداره آن در محل گیره می‌شود.
  • در کار با ماشین برش با ابزار مخصوص لوله پلی اتیلن،لازم است دستورالعمل و توصیه های سازنده تجهیزات درباره نحوه استفاده از این تجهیزات و نکات ایمنی،کاملاً رعایت شود.
  • برای برش دادن لوله، باید دستگاه هایی مورد استفاده قرار گیرند که حداقل میزان براده و تراشه را در محل ایجاد کنند.
  • بعد از پایان یافتن برش، نیاز است که به وسیله سوهان مناسب، سطح برش کاملاً صاف شود و همچنین تمام براده و تراشه جدا شود تا لوله آماده برای جوش لب به لب شود.

تمیزکردن لوله و متعلقات آن

 قبل از نصب، داخل وخارج سر ساده هر یک ازشاخه‌های لوله و سر متعلقات، باید به وسیله پارچه ای خشک و کاملاً تمیز شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید