اتصالات, اخبار, پمپ

با انواع پروانه آشنا شوید

پمپ

پروانه

اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده الکتروپمپ سانتریفیوژ، پروانه آن است که وظیفه آن بالا بردن هد مایع ورودی به پمپ است. پروانه پمپ سانتریفیوژ از یک تعدادی پره تشکیل شده است که حول محوری عمود بر شافت پروانه، گردش می نمایند. در این مطلب به بررسی خصوصیات ساختمان پروانه پمپهای سانتریفیوژ پرداخته می شود.

پروانه

انواع پروانه

بسته به گونه و خصوصیت مایع پمپ شونده، پروانه پمپ سانتریفیوژ از لحاظ هندسی به ۳ گروه تقسیم می گردد:

پروانه دورو بسته:

در حالتی که سیال پمپ شونده حاوی خلوص بسیار (مثل آب آشامیدنی) و گروانروی پایین باشد، از پروانه های دورو بسته بهره برده می شود. در این وضعیت پره های پروانه میان ۲ صفحه نگهدارنده جای می گیرند. این صفحه ها نگهدارنده قادرند استقامت پره های پمپ را در مقابل منتقل کردن مومنتوم به مایع بالا ببرد.

پروانه نیمه باز:

این مدل پروانه جهت منتقل کردن مایع حاوی ناخالصی (مثل سیال فاضلابی، محلول شکر) مورد بهره قرار می گیرد. به طور معمول پره های پروانه در این مدل پمپ اندک تر از پره های پمپ پروانه بسته است اما قطر پره ها به طور معمول بیشتر است. پروانه های نیمه باز از یک سو از طریق صفحه نگهدارنده، تثبیت شده اند.

پروانه باز:

این مدل پروانه حاوی صفحه نگهدارنده نیست و اغلب جهت کاربردهایی مثل لایروبی یا بهره بردن بعنوان لجن کش استفاده می شوند.

تا اینجا به بررسی هندسه های گوناگون موجود در میان پروانه پمپ های سانتریفیوژ پرداخته شد و معلوم شد با توجه به مدل بهره بردن پمپ، پروانه قادری است، دو رو بسته، نیمه باز و یا باز باشد. جنس پروانه هم رابطه ی مستقیمی با نوع کاربرد پمپ دارد اما به طور معمول آلیاژ آن به نوعی برگزیده می گردد که در برابر زنگ زدگی، سایش و حبابهای به وجود آمده در زمان پدیده کاویتاسیون بادوام باشد. در ضمن جنس برگزیده شده برای پروانه باید توانایی فرزکاری و تراشکاری را دارا باشد و از لحاط هزینه هم مقرون به صرفه باشد. با توجه به خصوصیات گفته شده به طور معمول نوع پروانه پمپ را با توجه به استفاده آن از استیل ضد زنگ، برنز، برنج، باکالیت و یا چدن برگزیده می شود. برای نمونه پروانه های چدنی بهای خیلی متناسبی دارند، حال آن که پروانه های استیل در دمای بالا هم به خوبی عمل می کنند اما در برابر آب دریا استقامت کمی دارند. در برخی مواقع پروانه ها را با پوشش ویژه ی پوشش می دهند تا استقامت آن ها در برابر مواد و ذرات گوناگون وارد شده به درون پمپ افزایش یابد.

مزایا پروانه برنزی
  1. در برابر دمای بالای آب بادوام تر هستند.
  2. در زمان قطع شدن آب و خشک کار کردن پمپ در قیاس با شکستگی از پروانه باکالیت بادوام تر هستند.
  3. در برابر خردگی در قیاس به پروانه های باکالیت استقامت بیشتری را دارا می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید