اتصالات, اخبار, پمپ

با منابع تحت فشار و عملکرد آنها آشنا شوید(بخش اول)

منبع آب

منبع تحت فشار یکی از اصلی ترین اجزاء در دستگاه آبرسانی است. این منبع ها باعث آبرسانی هرچه بهتر و راحت تر می گردد و هم طور از سرعت و عملکرد غیر الزامی الکتروموتور پمپ پیشگیری می کنند. هم طور، منبع های تحت فشار باعث تثبیت سطح فشار آب در مجتمع و میان گردشهای پمپ میشوند. این مدل مخزن ها به منابع دیافراگمی، مخزن های پمپ آب و یا مخزن های تحت فشار پمپ آب معروف هستند و به طور معمول با رنگها و برندهای مختلف در بازار موجود می باشند. معمولترین و پرکاربردترین حجم جهت کاربران خانگی منابعی با اندازه ی ۲۴لیتری هستند و برای یک تا سه طبقه متناسب میباشند و همچنین می توان از آن ها در این ارتفاع انتظار کارکرد مناسبی را داشت. پس از حجم ۲۴لیتری، مناسب ترین حجم مصرفی جهت ساختمانهای چند طبقه که به شکل مشترک از یک پمپ بهره می برند، به ترتیب ۸۰-۱۰۰-۱۵۰ لیتری هستند که درنظر گرفتن ارتفاع مجتمع، تعداد واحد، فشار لازم، پمپ آب کارگزاری شده و دیگر مشخصه های مورد نیاز مشخص می شود.

منبع تحت فشار

انواع منبع تحت فشار

سه نوع منبع تحت فشار وجود دارد که به شرح زیر است:

منبع تحت فشار بادی

منبع های گالوانیزه شده هستند، که آب و هوا را در ۱ مخزن بزرگ نگهداری می کنند. همه ی اجزای این مدل منبع ها جدانشدنی هستند و به این علت، ابعاد بزرگی دارند و ظرفیت حجم آب افزونتری را دارند.

منبع تحت فشار دیافراگمی

این منبع ها ساختمانی بی اندازه متراکم و سختی دارند و دیافراگم آن ها لاستیکی و پایدار است و مکش کمتر آب را از مکش بیشتر از هوای فشرده شده تجزیه می کند. همانگونه که آب در منبع پمپاژ می گردد، دیافراگم هوای فشرده شده را تا هنگامی که سطح فشار آب به اندازه ی مورد نیاز برسد، هل میدهد و بعد پمپ خاموش می گردد. این پروسه باعث پایدار ماندن فشار آب در مجتمع میشود. در زمان مصرف آب، دیافراگم دوباره به وضعیت اولیه بر میگردد ( با همان فشار پایدار).

منبع تحت فشار بالنی

این مدل منبع ها شباهت زیادی به منبع های دیافراگمی هستند. با این حال، آن ها حاوی بالنی در انتهای منبع هستند که آب تحت فشار را نگهداری می کند. مثل منبع های تحت فشار دیافراگمی، هنگامی که پمپ باعث افزایش فشار آب میشود ، بالن تحت مکش هوای متراکم باد میشود تا جایی که فشار در نقطه مدنظر به ماکزیمم برسد و در آخر پمپ خاموش میشود. در زمان مصرف آب،‌ هوای متراکم شده باد بالن را تخلیه می کند و فشار به وضعیت اول خود بازمی گردد و دوباره پمپ راه اندازی میشود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید