اتصالات, اخبار, پمپ

با قطعات پمپ آشنا شوید(بخش دوم)

پمپ

حلقه های سایش:

در همه ی پمپ ها مد نظر گرفته نمی شود. ولی چنانچه مد نظر گرفته شوند به طور معمول قابل عوض کردن خواهند بود. به این شیوه ی یک آب بندی هیدرولیک انجام می گردد که توانایی پمپ را بالا می برد. به غیر از این، میزان کمی مایع از سمت رانش به سمت مکش پمپ باز گردانده می شود.

پمپ

کاسه نمد:

باعث آب بندی حرکت مایع در درون پمپ می شود. کاسه نمد قادر است حاوی یک واحد آب بندی از مدل بافته شده قابل عوض شدن و قابل کنترل یا از گونه ی مکانیکی باشد.

شیپوره Diffuser:

به طور معمول در پمپ های گریز از مرکز کاربرد دارد. لاکن امکان دارد برخی به منظور سمت دادن به حرکت آب به کار گرفته شود. با بهره بردن از بدنه حلزونی از شیپوره کمتر بهره برده می شود.

نقطه رانش یا تخلیه:

نقطه ای است که پمپ مایع را به سیستم لوله کشی می راند. جهت نمایش قطعات پمپ از گونه ی ساده، پمپهای ۱ مرحله ای با یک دهانه مکش بهره برده شده است. ولی پمپ های گریز از مرکز هم در طرح های چند مرحله ای بامکش ۲ گانه تولید می شوند. مدل پمپ مصرفی بر حسب میزان مایع پمپ شونده و فشار مورد نیاز مشخص می شود. پمپ دو گانه خیلی شباهت به پمپ بامکش واحد است، با این تمایز که در آن مایع از هر ۲ سمت پروانه کشیده شده و از راه یک دهنده خروجی رانده می شود.

بدنه پمپ ها:

پمپهای گریز از مرکز در کارخانه ها از نظر ساختمان و مصرف با یکدیگر تمایز دارند. از این رو، پیکر پمپ ها به شکل گوناگون تولید میشوند، که چند مورد آنها در شکل زیر نشان داده شده است. از این تصویرها می توان متوجه شد که اقسام گوناگون پمپ ها با یکدیگر تمایزهای فیزیکی دارند. در ضمن جنس پیکر پمپ ها می تواند از مواد گوناگونی مثل چدن، فولاد، برنز و یا آلیاژهای بادوام در مقابل خوردگی و سایش تولید شود.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید