اتصالات, اخبار, لوله

با ماشین تزریق پلاستیک آشنا شوید(بخش دوم)

پلیمر

قسمت تزریق

در این قسمت عمل ذوب و اختلاط و تزریق مواد صورت می گیرد. به این صورت که نخست مواد پلاستیک دروت قیف (Hopper) ریخته شده و از قیف کم کم درون سیلندر (Barrel) راه می یابد و با گردش مارپیچ به جلو رانده می شود. پوسته سیلندر به وسیله ی گرمکن های برقی (Heater) که در طول جدار بیرونی سیلندر قرار گرفته اند تماما گرم شده به شکل روان در می آیند و به جلوی سیلندر می رسند. مارپیچ با چرخش به دور خود عمل موادگیری را (مثل چرخ گوشت) انجام می دهد و یک حرکت افقی هم رو به جلو دارد. در همین حال یعنی هنگامی که مارپیچ به جلو می رود موادی که قبلا در سر سیلندر و عقب سوپاپ جمع شده اند براثر فشار مارپیچ به درون قالب (Mold) تزریق می شوند. پس از مدت مشخص که به وسیله ی کاربر دستگاه مشخص شده است با قطع فشار پشت مارپیچ و تجدید عمل موادگیری، سیلندر تزریق به عقب برگشت می کند.

پلیمرها

transparent plastic resin in four different colors.

اجزای گوناگون بخش تزریق:

  1. مارپیچ
  2. نازل
  3. سیلندر تزریق
  4. قیف مواد
  5. گرمکن
  6. حرارت سنج
  7. ترموکوپل

قسمت قالب گیر (Mold Clamping)

بخش قالب گیر محفظه بزرگی است که قالب و اجزایی که برروی آن نصب می شوند. قسمت قالبگیر دارای ۲ بخش اصلی است: بخش ثابت و بخش متحرک
قدرت یک دستگاه تزریق برحسب میزان تناژ نیروی ۲ فک نگهدارنده قالب (بیشترین نیروی وارده به پشت صفحه متحرک) بیان میشود، یک دستگاه تزریق ۶۰۰ تنی دستگاهی است که نیروی فشارنده این فکها به قالب بسته تا ۶۰۰ تن امکانپذیر است. به شکل کلی در ماشینهای تزریق برای ایجاد فشار عقب قالب از ۲ سیستم بهره برده می شود: سیستم مکانیکی و سیستم هیدرولیکی. قالب از یک سمت به مرکز بخش ثابت و از سمت دیگر به مرکز بخش  متحرک متصل می شود و زیرا قالب برای به خارج کردن قطعه تولید شده همواره از وسط باز می شود در نتیجه هنگامی که صفحه گفته شده باز می شود نصفی از قالب را با خود به عقب می برد با این عمل قطعه تولیدی به بیرون می پرد بعد صفحه متحرک مجددا به جای خود بازگشته و قالب بسته می شود تا عمل تزریق دوباره انجام گیرد. بعد از بسته شدن قالب و مستقیم گشتن بازوها با به وجود آوردن فشار (حداقل بیش از فشار تزریق) مواد مذاب را در درون قالب تزریق حفظ می کند زیرا چنانچه فشار پشت قالب از فشار تزریق اندک تر باشد درز بین دو صفحه قالب، باز شده و مواد پلاستیک به بیرون می ریزد و یا دور خارجی قطعه تولید شده پلیسه تشکیل می شود.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “با ماشین تزریق پلاستیک آشنا شوید(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید