اتصالات, اخبار, لوله

سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف چیست؟

سیستم گرمایش از کف در دنیا جدید نمی‌باشد و به شکل کاملا ابتدایی و ساده مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در حقیقت برای اولین بار گرمایش کفی در حدود ۶۰ سال بعد از میلاد یعنی روم باستان مورد استفاده قرار گرفته است.سیستم گرمایش از کف رومیان با سوزاندن چوب و ایجاد گازهای متشعل و عبور دادن این گازها از کانالهای هوایی موجود در کف ساختمان اقدام به گرم کردن کف خانه های خود می کردند. این راه مدتهای طولانی مورد استفاده قرار گرفته است.

گرمایش از کف

عملکرد

الان هم همین سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد با این توفیر که نحوه عملکرد یک مقداری تغییر کرده است و بجای گاز داغ از آب گرم و بجای کانالها از لوله های مخصوص استفاده می کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی هزینه نصب سیستم گرمایش کفی بسیار کم شده است و با استفاده از لوله های PEX دیگر مشکلات مربوط به لوله های مسی وفلزی و پلی بوتیلن را نخواهیم داشت .

لوله های پلی بوتیلن (PB) مدتها در این روش مورد استفاده قرار می گرفت ولی به علت وجود مشکلاتی مثل نشتی آب، کم کم جای خود را به لوله های جدید تر دادند.

امروزه لوله های پلیمری جدیدی بانام تجاری PEX که از جنس پلی اتیلن مشبک شده می باشند مورد استفاده قرار می گیرند. که مثل لوله های PB نصب آنها بسیار راحت است ولی به دلیل ساختار مشبک آن خواص بهتری از خود نشان می دهند و مشکلات لوله های پلی بوتلین را ندارند.

لوله های PEX

لوله های PEX برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ به وسیله ی شرکت ویرسبوی سوئد تولید و وارد بازار جهانی شد. این لوله ها بعد از مدت کمی توانستند جایگزین لوله های قبلی شوند. هم اکنون شرکت ویرسبو سوئد بزرگترین طراح و مجری سیستم گرمایش کفی در تمام دنیا می باشد.از سال ۱۹۹۰ تولید این لوله در آمریکا شروع شد و الان بیشتر از ۵۰% از تمام سیستمهای گرمایش کفی استفاده شده در این کشور از لوله های PEX استفاده می کنند .

نرم افزارFHSim برای شبیه سازی گرمکن کف، بکار گرفته می شود. با استفاده از این برنامه، گرمکن کف، می تواند جزئیات به مصرف انرژی و اتلاف گرما به زمین را مشخص سازد. به دلیل دوره گردش هوای داغ در زمان استفاده از رادیاتور معمولا دیوارهای بالای رادیاتور بعد از گذشته زمان سیاه شده و دوده را بخود جذب می نماید. در سیستم گرمایش از کف این مشکل برطرف شده و دیوارها وسایر لوازم در طول زمان سیاه نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید