اتصالات, اخبار, لوله

اتصالات در لوله های پلی اتیلن(بخش اول)

لوله

پیشگفتار

استفاده از لوله های پلی اتیلن جهت شبکه های گاز رسانی و منتقل کردن سیالات متعدد حدودا از سال۱۹۶۰ در دنیا آغاز و نخست به دلیل منتقل کردن آب و فاضلاب و بعد از آن به دلیل گازرسانی مورد کاربرد واقع گردید. امروزه اغلب کشورهای جهان شبکه های گازرسانی را با لوله های پلی اتیلن از نظر محاسن و مزایای فراوان آن مورد کاربرد قرار می دهند.

لوله پلی اتیلن

خصوصیات متداول لوله پلی اتیلن

استقامت خیلی خوب در برابر شکستگی و ترک خوردگی، استقامت شیمیایی خیلی خوب، ایمن در برابر خوردگی، استقامت عالی در برابر سرما تا دمای ۴۰ – درجه سانتیگراد، استقامت دربرابر گرما تا ۸۰ درجه سانتیگراد، منعطف بودن بالا، ویژگی های هیدرولیکی بسیار خوب در طی زمان، توانایی به کارگیری در زمین های ناصاف، زبری بسیار اندک، تونایی عرضه به شکل حلقه، استقامت بسیار بالا دربرابر سائیدگی، کم وزنی، طول عمر بسیار، متصل شدن آسان و قابل اعتماد، نصب و اجرای سریع و آسان، استقامت بسیار زیاد در مقابل فشار و ضربه، ایمن دربرابر زنگزدگی، توانایی جوش پلاستیک و استقامت بالا دربرابر ارتعاشات به دست آمده از زمین لرزه.
چه بسا دربرابر مزیت های بسیار این لوله ها نقاط ضعفی هم جهت آن ها مورد توجه است که مهمترین آن ها خسارت ها و تابیدن مستقیم نور خورشید و گرمای بسیار زیاد میباشد که چه بسا (uv) معضلات متاثر از پرتوهای خورشیدی می شود با نگه داری درست لوله و اتصالات بعد از ساخت تا پیش از نصب از پیدایش معضلات در این مورد پیشگیری کرد.
صددرصد طول عمر خوب و عالی شبکه های پلی اتیلن به غیر از این که اثرپذیری از حسنات پلی اتیلن است، رهین عملیات اجرایی درست مخصوصاً اجرا و جوشکاری آن ها هم میباشد. در این سو، رجوع به استانداردها قادر است راه گشا باشد. دسته های اجرایی بایستی به هنگام IGS اروپا و استاندارد CEN بین المللی با اعتبار مانند
عملیات اجرا استانداردهای مرتبط را دقیقا مراعات نمایند. یکی از اصلی ترین نکته ها و مسئله هایی که در اجرای شبکه های پلی اتیلن قابل توجه است، شیوه ی جوشکاری لوله و اتصالات می باشد. از آن جایی که با گذر زمان به کارگیری از لوله های پلی اتیلن در سطح کشور افزایش می یابد، بنابراین به نظر می رسد هر آنچه متن های فنی و علمی بیشتری درمورد کیفیت و استفاده ی این نوع لوله ها انتشار یابد، ضمن پیشرفت سطح دانش مصرف کنندگان به همان اندازه به انتظار و توقع آن ها از تولیدکنندگان افزونی خواهد یافت.

جابجایی، نگه داری و ریسه کردن لوله ها

بارگیری و جا به جایی: لوله های پلی اتیلن در زمان جا به جایی بایستی با نوارهای بادوام به هم بسته شده و از استفاده از هر نوع نوار یا تسمه و زنجیر فلزی ممانعت کرد.
تخلیه: تحویل گیرنده بایستی جای ویژه ای را جهت انبار کردن جنس ها در کارگاه در نظر گیرد . این محل بایستی صاف، بدون قطعه سنگ های عظیم، سطح ناصاف و آشغال و همین طور دور از گذرگاه رفت و آمد ساختمانی و عامل های جوی مثل باد و طوفان باشد. محموله رسیده به کارگاه با درنظر گرفتن به این که گونه و تعداد لوله ها می شود به شکل پالت گروه بندی چند لوله با همدیگر یا به شکل شاخه لوله های سوا از هم باشد پالت ها را می شود با یک بکهو ۱ یا وسیله ای مثل آن و یک طناب نایلونی یا کابل پوششی دار (طنابی که باعث وارد آمدن آسیب ها موضعی به لوله نشود) تخلیه نمود. در غیر این صورت بایستی میان کابل و لوله ها، حائلی قرار دارد که از صدمه دیدن لوله ها پیشگیری شود. چنانچه از طناب بهره می برید بایستی هنگام بلند کردن پالت و جای دادن آن برروی زمین، طناب در ۱/۳ طول لوله از هر سر آن پیچیده شود. به جای بهره گیری از طناب جهت خالی کردن پالت به شکل یکجا، می شود پالت را بازکرده و لوله ها را دونه دونه خالی کرد. برای خالی کردن لوله هایی که به شکل پالت بسته بندی نشده اند، می شود با رعایت احتیاط، لوله ها را دونه دونه از روی کامیون برروی یک لودر و بعد برروی زمین غلطاند . شیوه ی دیگر حهت بلند کردن لوله ها، بهره بردن از یک طناب نایلونی یا کابل دارای حائل است که به نقطه های ۱/۳ طول لوله از هر لبه آن بسته شود. نبایستی از وسیله هایی مثل جرثقیلهای بارزنی یا بالابرها چنگک دار که باعث تغییر ظاهر مقطع لوله می شود استفاده کرد زیرا امکان دارد این وسیله ها به لوله آسیب بزنند.

از جمله موردهایی که موجب آسیب دیدن لوله می شود، پرت کردن آن از ارتفاع می باشد. این ارتفاع می تواند از بالای یک کامیون حمل بار و کفی و یا ول کردن سیم های مهار، در زمان تخلیه بار باشد . در صورت پیدایش چنین شرایطی، به وجود آمدن ترکهای عرضی در دیواره ی لوله را صددرصد می شود پیش بینی نمود. اگر نتوان با
چشم غیر مسلح ترک ایجاد شده را دید. زمانی که لوله که در زمین کار گذاشته شود و تحت فشار آب قرار گرفته، بخش های ضربه دیده که بیشتر مواقع باعث به بوجود آمدن ترک های نامرئی خواهند شد، آغاز به باز شدن می نمایند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید