دسته‌بندی نشده

روش تست لوله های پوش فیت

پوش فیت

نحوه تست لوله های پوش فیت

push fit نام لوله ها و سیستم لوله کشی خاصی است که اولین بار توسط یک شرکت انگلیسی معرفی شد. پوش فیت علاوه بر غلبه به معایب سایر سیستم های لوله کشی، از مزایای فراوانی نیز برخوردار است.در ادامه مطلب برخی از مزایای قابل توجه لوله های پوش فیت می پردازیم.

پوش فیت

مزایای لوله های پوش فیت

۱- داشتن سوکت و حلقه های مخصوص که می توانند بطور کامل سیستم را آب بندی کنند. نیازی به جوش دادن و یا استفاده از چسب ندارند. در مقابل لرزش های متعارف ساختمان مقاوم هستند و از قابلیت انعطاف برخوردارند.

۲- داشتن تنوع بسیار زیاد در قطر لوله، طول های متنوع دارای یک سر سوکت یا دو سر سوکت، و از همه مهمتر وجود تنوع در زوایای اتصالات (۱۵٫۳۰٫۴۵٫۶۷٫۸۷ درجه)، باعث کاربرد بسیار راحت پوش فیت ها نسبت به تمام لوله های دیگر شده است. هنگام لوله کشی با لوله های پوش فیت آزادی عمل در طراحی و اجرای لوله کشی بسیار بیشتر است.
۳- لوله پوش فیت از جنس کوپلیمر پلی پروپیلن (PPC) است، بنابراین از مقاومت مکانیکی و شیمیایی بیشتری نسبت به سایر لوله ها برخوردار است.
۴- لوله های پوش فیت ضد حریق ساخته شده اند.
۵- برخی انواع لوله های پوش فیت ضد صوت هستند و باعث می شوند صدای حرکت سیال داخل لوله به گوش نرسد.
۶- حلقه ها و اتصالات پوش فیت مقادیر pH بین ۲ تا ۱۲ را تحمل می کنند بنابراین می توان گفت طول عمر آنها بی نهایت است.
۷٫ در برابر تغییرات دمایی مقاومت نشان می دهد. ضریب تغییرات طولی ناشی از دما در آنها بسیار اندک است.

اهمیت تست سیستم پوش فیت:

از آنجا که در سیستم لوله کشی پوش فیت از تعداد زیادی از اتصالات استفاده می شود، بعد اتمام مراحل لوله کشی انجام دادن تست آب بندی بسیار اهمیت دارد. این تست با فشاری معادل ۱۰ متر آب در طی مدت ۱۵ دقیقه انجام می شود. برای انجام این آزمون از ابزاری به نام استاپر استفاده می شود. اجزای تشکیل دهنده این دستگاه یک بالن لاستیکی، یک گیج فشار، یک تلمبه باد، شیلنگ و کوپلینگ می باشند. طرز کار با دستگاه بدین صورت است که بالن را داخل لوله قرار می دهند و به کمک یک تلمبه، بالن را تا رسیدن به فشار ۱٫۵ بار باد می کنند. تلبه دستگاه تست مذکور می تواند فشار ایجاد شده توسط آب داخل لوله را که ده متر ارتفاع دارد تحمل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید