اخبار, لوله

انواع لوله های آتش نشانی(بخش اول)

لوله هاي آتش نشاني

لوله های آتش نشانی یکی از مهمترین و پرمصرف ترین وسایل آتش نشانی می باشد. از لوله های آتش نشانی در خودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق به غایت گرفتن یا رساندن آب به مکان حریق استفاده می گردد.

لوله
به طور متداول در آتش نشانی ها چند دسته لوله مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

 • لوله های نواری یا پارچه ای:
  که میتوان آنها را بصورتهای متعدد جمع کرد.
 • لوله های لاستیکی:
  که بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده میگردد.
 • لوله های خرطومی:
  که بمنظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.
 • لوله های فلزی :
  که در آتش نشانی ها به صورت واسط آبگیری از شیرهای درون زمین استفاده می شود.

با توجه به اینکه شناخت هر وسیله می تواند در استفاده و نگهداری آن تاثیر گذار باشد در ادامه مطلب به معرفی لوله های نواری مورد مصرف درآتش نشانیها می پردازیم.

اقسام مختلف لوله های نواری:

لوله های بدون آستر

این جنس لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود که از پنبه‏، کتان، کنف و…. بافته می شد. زمان بهرهگیری آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد. در حال حاضر تولید و استفاده از آن فسخ شده است …

لوله های نواری آستردار

لوله های رایج ساده آتش نشانی است که از الیاف مصنوعی تولید می شود و درون آن توسط لاستیک یا لاستیک مصنوعی و مانند آن آستر شده است. معمولاً لایه درون آنرا بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای  می چسبانند و تا آنرا در مقابل رسوخ آب از درون محافظت نمایند، ولی روی لوله پارچه ای (ژاکت) هیچ نوع مواد اضافی بکار گرفته نشده است تا در مقابل جذب مواد آلاینده و مایعات نگهداری کند. این نوع لوله ها بعد از استفاده باید تمیز شسته و خشک گردد.

لوله های کوتینگ شده

لوله هایی هستند که افزون بر لایه درون روی پارچه لوله یک ماده شیمیایی کشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از بیرون در مقابل جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت کند. معمولاً این لوله ها در مقابل اصطکاک بادوام تر از لوله های معمولی عمل میکنند.

لوله های روکشدار

لوله هایی می باشند که علاوه بر درون، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روکش از یک پوشش آلاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) کشیده شده است و لوله از درون و بیرون در مقابل جذب مواد و مایعات آلاینده، اصطکاک و گرما مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً مناسب آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آنرا آپارات کرد. علاوه بر آن از آنجائیکه خیس نمی شود احتیاج به خشک کردن ندارد. استفاده از این لوله اغلب در مکانهائی که درصد رطوبت و بارندگی و مواد شیمیایی متعدد موجود در محل بالا می باشد استفاده می گردد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید