اخبار, تجهیزات کشاورزی

کشاورزی آسان تر با سینی نشاء

سینی نشاء چیست؟

در زمان های گذشته جهت پرورش نشاء از گلدانهای سفالی یا پلاستیکی استفاده می شد ولی امروزه وجود اقسام سینی نشاء با اندازه و تعداد حفره های گوناگون، کار پرورش نشاء را راحت تر از قبل نموده است. به طور معمول سینی نشاء شامل حفره های مخروطی شکل و یا به شکل هرمهای بر عکس می باشد که در انتها، باریک میشود . سلول‌های سینی نشاء می‌توانند به اشکال گرد، مربع، شش ضلعی یا ستاره‌ای باشند. سلول‌هایی که حاوی بدنه‌های موازی با شیب ملایم هستند و مخروط‌های وارونه‌ای را تشکیل می‌دهند. سینی نشاء در ابعاد و تعداد حفره های گوناگونی در بازار موجود است که سینی نشاء با حفره های کوچک مخارج تولید و البته اندازه نشاء را کاهش میدهد.

سینی نشاء

بذرها در درون سینی های نشاء کشت می شوند و با هم رشد می کنند، ولی در حقیقت به وسیله ی واحدها(سلول‌های) کوچک از هم سوا می‌شوند. سینی‌های کشت می‌توانند از استیروفوم، پلی استیرن، پلی اتیلن و پلی پروپلین به شکل تزریقی یا تحت خلأ ساخته شوند. هرچه ابعاد سلول کوچک تر باشد نسبت به تغییرهای pH، رطوبت، مواد غذایی، اکسیژن و نمک های محلول در خاک حساس تر است. هرچه سلول عمیق تر باشد، فضای بیشتری در محیط کشت به هوا اختصاص داده می‌شود که در نتیجه موجب بهبود زهکشی، تهویه و آبشویی نمک ها شده و در آخر منجر به ایجاد ریشه و ریشه های مویین بیشتر می شود.

مجرای تهویه

مجرای تهویه در سینی های نشـاء  موجب می شود سـطح بستـر کشت همیشه خشک باقی بماند و ساقـه نشاء از گـزند بیـماری های قـارچـی که عامل اصلی رشد آن ها رطوبت است مصون بماند. این مجراها موجب کنترل رطوبت در سطح سینی شده و از رشد ریشه های سطحی هم پیشگیری می کند.

شستشوی سینی نشاء

از آنجا که سینی نشاء قابلیت کارایی دوباره را دارد بنابراین یکی از پیشنهادهای مهم در بهره بردن از سینی نشاء، تمیز کردن و شستشوی سینی نشاء به منظور مراقبت و عدم انتشار بیماری ها و آفات است. بعد از شستشوی سینی نشاء بایستی از محلول های بهداشتی ویژه ی ضدعفونی کردن و همین طور بخار آب استفاده کرد. بعد از شستشو و ضد عفونی سینی نشاء نیز ، هوادهی به شکل کامل ضروری است. بهره بردن از پلاستیک یکبار مصرف در حفره های سینی نشاء، علاوه بر سهولت بیرون آوردن نشاء از حفره های سینی نشاء، موجب طول عمر بیشتر سینی نشاء هم می شود. انعطاف پذیری، مقاومت در مقابل مواد شیمیایی، جنس و غیره از عوامل تعیین کننده در انتخاب و خرید سینی نشاء می باشد.

جهت دیدن محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید