اتصالات, اخبار, لوله

هر آنچه بایستی درباره مستربچ بدانید(بخش اول)

مستربچ

مستربچ چیست؟

مستربچ آمیزۀ غلیظی شامل ۳ جزء پایه پلیمری، مواد شیمیایی افزودنی و عامل سازگارکنندۀ فعال به عنوان پخش­ کننده است. افزودنی­ های مستربچ میزان بسیاری پودر رنگ (پیگمنت)، پرکننده ­های معدنی یا مواد شیمیایی هستند که به ۳ منظور گوناگون حاوی، تولید رنگ، بهبود خاصیت و یا کم شدن قیمت تمام شده به پلیمر می افزایند. پایه پلیمری مستربچ به طور معمول باید همانند پلاستیک اصلی تزریقی باشد و شکل ظاهری آن، دانه ­ای است. بهره بردن و مصارف مستربچ به شکل شماتیک در تصویر ۱ نشان داده شده است:

مستربچ

اجزای تشکیل دهنده ی مستربچ

مستربچ ها حاوی ۳ جزء اصلی پلیمر پایه، افزودنی و عامل سازگار کننده هستند که هر کدام در زیر شرح داده شده است:

  • پلیمر پایه: پایۀ پلیمری کاربردی، اکثراوقات اقسام پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی استایرن، اتیلن وینیل استات، واکس هایی با وزن مولکولی کم، پلیمر‌ آلکیدی یا پلیمر‌های ویژه ی دیگر هستند.
  • افزودنی: به دلیل تغییر خاصیت پلیمرها، مواد شیمیایی افزودنی به مستربچ ها افزوده می شوند که تشکیل شده از افزودنی های بهبود دهندۀ خواص، پیگمنت ها و پرکننده ها. باتوجه به نوع و قدرت افزودنی و پایه پلیمر مقدار خوراک­ دهی افزودنی در مستربچ متمایز است.
  • عامل سازگارکننده: اثرگذارترین شیوه ی پخش‌ افزودنی یا رنگ، تلفیق آن­ها با یک پلیمر ذوب شده ی سازگار با مادۀ نهایی مصرفی است. فزونی سازگاری شیمیایی افزودنی ها با پلاستیک پایه در روند ساخت مستربچ، با پلی پروپیلن گرافت شده به کمک مالئیک انیدرید، پلی اتیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید (PE-g-MA)  و ABS گرافت شده با مالئیک انیدرید (ABS-g-MA) صورت می­ گیرد که موجب بهبود خاصیت می شوند. در این راستا، به دلیل رسیدن به بیشترین سازگاری، بهره بردن از تجهیزات درخور هم از اجزای جدایی ناپذیر ساخت مستربچ ها است. گستره پهناوری از تجهیزات در این صنعت مورد مصرف قرار میگیرند، ولی به طور معمول تجهیزات بایستی حاوی دستگاه هایی با قابلیت به وجود آوردن نیروی برشی خوب به همراه مخلوط­ کن و کنترل­گر دما باشد. موثق ترین نظریه در سازوکار اختلاط، نظریه ­ای است که بر نیروی برشی به عنوان بحرانی ترین وهله تاکید دارد و مناسب ترین زمان اضافه کردن اجزای مخلوط هنگامی است که پلیمر مصرفی فزونترین چسبندگی را دارد. اختلاط مواد پس از این نقطه، تحت تاثیر بالا رفتن دما و در نتیجه، کم شدن چسبندگی قرار می گیرد.

اقسام مستربچ

اقسام مستربچ­ ها عبارتند از مستربچ رنگی، افزودنی و پرکننده است. که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید