اتصالات, اخبار, لوله

هر آنچه بایستی درباره مستربچ بدانید(بخش دوم)

پلاستیک

۱) افزودنی:

یکی از بهترین شیوه های به وجود آوردن خاصیت فیزیکی و شیمیایی مخصوص در دستاورد نهایی، بهره بردن از مستربچ افزودنی است.

مستربچ

 1. نانو افزودنی­ ها:

مستربچ ­های نانو پایه PE ،PP و UPVC با هدف بهبود خاصیت مکانیکی و ضربه پذیری به استفاده می­ شود.

 1. مستربچ­ های افزودنی:

اقسام مستربچ های افزودنی عبارتند از:

 • مستربچ شفاف کننده PP یا هسته ­زا: این مستربچ ها شفافیت پلی پروپیلن را به وسیله ی سازماندهی مولکولی در طی روند افزایش میدهند.
 • مستربچ لیزکننده: بعد از ساخت فیلم های پلاستیکی، لایه های فیلم با مشکل از هم جدا می شوند و در پروسه های بسته بندی معضلات بسیاری به وجود می آورند. همین طور در ساخت بعضی تجهیزات و وسایل پزشکی مثل سرنگ، اصطکاک میان ۲ قطعه موجب کندی حرکت آن میشود. جهت از بین بردن معضلاتی همانند این از مستربچ لیز کننده بهره برده می شود. این مستربچ موجب لغزندگی منایب تر و کم شدن چسبیدگی سطح کالا (مخصوصا فیلم و ورق) به قطعه های فلزی می‌شود. اقسام مستربچ های لیزکننده عبارتند از پایه پلی اتیلن برای استفاده در نایلون، نایلکس و فیلم­های چند لایه  و پایه پلی پروپیلن ویژه ی سلفون.
 • مستربچ آنتی بلاک: این مستربچ در ساخت فیلم های پلیمری به کار برده می شود. این مستربچ افزودنی برای کم شدن چسبندگی سطح های فیلم به یکدیگر پسبعد از ساخت تا هنگام مصرف است.
 • مستربچ روشن کنندۀ نوری یا براق کننده PE: این مستربچ با اسم های مواد سفید کنندۀ پلیمر، مستربچ شفاف کننده و عامل های سفیدکنندۀ فلوئورسنت، مستربچ Aria Add 2161 است. این مستربچ جهت براق کنندن و از بین بردن کدری کالا استفاده می شود و به علت رد شدن نور بیشتر در کالا، جلای افزون تری به مصنوعات پلاستیکی می دهد. این ماده مورد کاربرد در فیلم های رایج و نازک و ضخیم و ظرف های یکبار مصرف و اقسام مصنوعات پلاستیکی است.
 • مستربچ آنتی استاتیک: بهره بردن از این مستربچ موجب پیشگیری از به وجود آوردن الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار در سطح کالا می شود.
 • مستربچ پایدار کنندۀ نور UV: بهره بردن از این مستربچ ها موجب پیشگیری از اثرهای تخریبی و رنگ پریدگی کالاهای پلیمری در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش می‌شود.
 • مستربچ آنتی اکسیدانت: پلیمرها به علت های گوناگون تحت اثر اکسیداسیون و تخریب قرار می گیرند. از این مستربچ ها برای پایدار‌سازی پلیمر درمقابل عامل های اکسایش در روند ساخت بهره برده می شود.
 • کمک فرآیند پلیمر: به دلیل بالا رفتن توانایی اکستروژن، مستربچ های کمک فرآیند پلیمری به شکل وسیعی در صنایع پلاستیک بهره برده می شوند. مستربچ کمک فرایند شکست مذاب را حذف میکند، جمع شدن سر قالب را کم می کند، با حذف پدیدۀ پوسته ماهی سطح فیلم را بهبود می بخشند و با کم شدن درصد ژل، خروجی تولید را بیشتر می کند.
 • ضد سایش: مستربچ های سیلیکونی براساس پلی اتیلن که به دلیل بهبود استقامت سایشی به کار می رود.

دیگر مستربچ های افزودنی

مابقی مستربچ های افزودنی عبارتند از: ضدحریق، ضدمه گرفتگی، تمیز کننده، کنترل چسبندگی، حفره زا، ضدچسبندگی، خشک کننده، به تاخیر اندازندۀ شعله، کاغذی، صدفی رنگ، تجزیه­ پذیر نوری، ضد میکروبی، بادوام به ضربه و فسفورسانس.

۲) مستربچ رنگی:

 معمولترین شیوه ی ساخت قطعه های رنگی از مواد پلاستیکی، اضافه کردن مستربچ های رنگی است. این افزودنی ها برخی مواقع به غیر از به وجود آوردن رنگ مورد نظر محصول نهایی، موجب بهتر شدن و اصلاح خاصیت فیزیکی، مکانیکی هم می شود. مستربچ رنگ یک مخلوط پلاستیکی حاوی درصد زیادی از رنگ دانه و درصد اندکی پلیمر است و از راه تعویض غلظت و میزان این ماده می شود به نمونه های رنگی گوناگون دست یافت. اقسام مستربچ های رنگی، مستربچ سفید، مشکی و مابقی رنگها هستند. این مستربچ ­ها به ظور معمول حاوی ۲نوع پایدارکننده و ۲نوع روان ­کنندۀ درونی و بیرونی، رنگینه و پایه پلیمری است. با کمک مستربچ، پلاستیک مورد نظر را می شود به رنگ­های گوناگونی در آورد. نکتۀ خیلی مهم در برگزیدن مستربچ، سازگاری پلاستیک با رنگ و مابقی افزودنی های همراه آن مستربچ است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش سوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید