اخبار, دکوراسیون

تکنیک تکه دوزی در چیدمان خانه

کلاژ یا تکه چسبانی، کلمه ی فرانسوی به معنی وصل کردن و کاری هنری است که در آن تکه‌ های متعدد و گوناگون از شکل های متعدد جهت ایجد اثر نوین، با هم تلفیق می‌ شوند. کلاژ می‌ تواند با هر وسیله ی باشد مثل عکس، کاغذهای رنگی، مقوا، پارچه، چوب و اقسام مواد دیگر مثل ظرف های فلزی، دکمه، پیچ و مهره و هر چیز بدرد نخور درست شود و یک اثر هنری زیبا به وجود نماید.
این روش در آغاز قرن بیستم میلادی ابداع شد و به‌ صورت یک تکنیک هنری مورد علاقه ی هنرمندان تجددگرا باستفاده می‌ شده و در طراحی صحنه، هنر مجسمه‌ سازی، هنر معماری و هنر نقاشی استفاده می شود. در چیدمان داخلی هم می‌ شود از این هنر بهره گرفت و عنصرهای نوینی را به وجود آورد.

مبلمان چهل تکه

برخی مواقع برایتان اتفاق افتاده است که پارچه یکی از مبل‌هایتان پاره یا خراب شده باشد و یا ولو امکان دارد تمایل داشته باشیم طرح مبلمان منزل را عوض کنید. جهت این امر می‌توانیم اندکی متمایزتر عمل کنیم و از پارچه‌های گوناگون برای مبلمان بهره بگیرید، پارچه‌هایی که ازنظر رنگ و شکل هماهنگی داشته باشند. آن ها در کنار هم و با اندازه های گوناگون قرار داده می‌شوند و تلفیق جذاب و زیبایی را ایجاد می کنند. همین طور به کار بردن شلوارهای جین که دیگر استفاده نمی شوند هم انتخاب خوبی جهت منازل متمایز و خاص هستند.

مبلمان

روبالشی، رولحافی و کوسن

تکنیک کلاژ جهت روبالشی، ملافه پتو و غیره هم کار برده می شود. این شیوه همان تکنیک چهل‌تکه است که در زمان های گذشته هم کاربرده داشته. می‌شود از تکه‌های پارچه‌ای که در خانه دارید بهره بگیرید و آن ها را با اقسام دیگر پارچه تلفیق کرده و دوخته و جهت روبالشی و یا رولحافی استفاده کنید.

تابلو

بهره گیری از تکنیک کلاژ در تابلو اقسام جوراجور دارد. می‌توانید از تلفیق پارچه‌هایی با طرح‌ های ویژه بهره بگیرید. هم‌طور قادرید عکسهای خانوادگی خود را بغل همدیگه قراردهید، تصویری را ایجاد کنید و به دیوار خانه تان بزنید. فراموش نکنید که از اینترنت هم کمک و ایده بگیرید. کاغذهای رنگی و طرح دار هم ایده دیگری جهت کلاژ هستند. مدل دیگری از کلاژ را می شود به صورت دیوارکوب استفاده کرد، به‌این‌ صورت که تابلوهای رنگی را در کنار هم قرار داد و از طریق تابلوها تلفیق و یا کلاژ را انجام داد.

تابلو

پرده

پرده، یکی دیگر از عنصرهایی است که شیوه ی کلاژ در آن هم به کار برده شده. به این صورت که پارچه‌هایی با طرحها و بافتهای متعدد در کنار هم قرار می‌گیرند و اثر و تلفیقی جدیدی را خلق می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید