دسته‌بندی نشده

الزامات آبیاری در سیستم آبیاری قطره ای(بخش اول)

آبیاری قطره ای

در این مطلب گروه رساکالا باید ها و نباید هایی را که در هنگام آبیاری اراضی از طریق سیستم آبیاری قطره ای باید رعایت شود برای شما عزیزان آماده کرده است. با رعایت کردن این نکات می توانید بازدهی را در این نوع آبیاری به مراتب بیشتر از قبل کنید.

آب های خیلی سخت و شور در آبیاری قطره ای

در اصل از سیستم آبیاری قطره ای نواری بهتر است در مزارعی که دارای آب های خیلی سخت و شور هستند، استفاده نشود. اما اگر از سیستم آبیاری قطره ای در این مزارع استفاده شد، باید قبل از طراحی و نصب نوار، آزمایش کامل آب صورت گیرد تا در طراحی شبکه روش های پیشگیری کننده از انسداد پیش بینی شود.

آلودگی ها و اندازه ذرات معلق در آب

در مورد آب های حاوی ذرات معلق بایستی طراحی و نصب ایستگاه فیلتراسیون آبیاری به نوعی باشد که ذرات بیشتر از ۱۰۰ میکرون نتوانند به شبکه وارد شوند. در مواردی که منابع آب دارای ذرات معلق کمتراز ۱۰۰ میکرون هستند، احداث استخر ترسیب و یا هر از چندگاهی شستشوی شبکه با آب کاملا تصفیه شده الزامی است.

آبیاری قطره ای

زاویه دار کردن نوار تیپ

ایجاد شکستگی و زاویه در سرتاسر طول نوار آبیاری تیپ نصب شده، سبب کاهش جریان آب می شود. این شرایط نیز به خصوص در ابتدای خطوط و حدفاصل اتصال نوار به لوله های ۱۶ میلیمتری و یا در نقاط پاره شده ای که مجدداً ترمیم شده، بیشتر مشاهده می شود، که باید بررسی و رفع نقص شوند.

نوار تیپ در شیب های بالاتر از ۲ درصد

از نصب نوار آبیاری تیپ بر روی شیب های بیشتر از ۲% خودداری کنید و سعی کنید در این نوع اراضی نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود. رعایت نکردن این مسئله اولاً باعث عدم یکنواختی توزیع آب در طول نوار آبیاری می شود، ثانیاً در زمان غیر فعال بودن شبکه ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات رس به درون روزنه ها مکیده شود. در نتیجه اگر مجبور به نصب نوار در روی اراضی با شیب بیشتر از ۲% باشید، بهتر است نوار را بر روی خاک نصب کنید و در صورت به نصب نوار در زیر خاک، حتما باید تجهیزات مکش هوا در شبکه را پیش بینی و نصب کنید.

برای خواندن ادامه این مطلب به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید