اخبار, پاشنده

ابداع آبیاری مقدار سنجی؛ موفق تر از آبیاری قطره ای

آبیاری مقدار سنجی

سیستم آبیاری نوین

در کشاورزی با توجه به کمبود آب و حساس بودن محصولات سیستم آبیاری بخش حائز اهمیتی می باشد. به همین دلیل داشنمندان چینی موفق به کشف روشی شده اند که در مصرف آب صرفه جویی می کند. بنا به گفته این دانشمندان این سیستم قادر است تا ۵۰ درصد در مصرف آب در آبیاری محصولات صرف جویی کند. این سیستم جدید بر خاصیت مویینگی خاک استوار است و زمانی می توان از آن بهره گرفت که گیاهان مطابق با نیاز آبی مربوط به خود آماده جذب آب باشند.

در واقع این روش جدید آبیاری یک روش کنترل شده و هدفمند است که قرار است جایگزین روش های آبیاری منفعلانه و قدیمی شود.

روش آبیاری مقدار سنجی

قسمت اصلی روش آبیاری مقدار سنجی، در واقع یک شیر کنترل آب است که از تعدادی لوله های موئین تشکیل شده که توانایی توزیع آب در عمق خاک را داشته و همچنین نوارهای آبیاری مقدار سنجی است که توانایی فیلترینگ دارند.

شیر کنترل آب در نقطه ای نزدیک به قسمت توسعه ریشه گیاه دفن شده و این توانایی را دارد که بالا رفتن و همچنین سقوط آب را در خاک حس کند و آب مورد نیاز گیاه را به آن می رساند.

نوارهای آبیاری مقدار سنجی در نزدیک شیر کنترل، این قابلیت را دارند که از گرفتگی و مسدود شدن لوله های موئین پیشگیری کنند.

آبیاری مقدار سنجی نوین

عملکرد خاصیت مویینگی

این نوع سیستم آبیاری نوین چینی اتوماتیک عمل می کند و از نیروی مویینگی جهت تنظیم میزان آبی که برای مصرف گیاه در نظر گرفته شده استفاد می کند. به همین علت این سیستم می تواند حجم آب را در خاک ثابت نگه دارد و تبخیر آن را کاهش دهد. البته می توان با استفاده از آبیاری نشتی زیرزمینی، راندمان استفاده از آب را بالا برد.

آزمایشات صورت گرفته و نتایج آنها

آقای ژو جون که از کارشناسان توسعه دهنده این روش است و همکارانش یک سری آزمایشات بر روی محصولات کشاورزی ، سبزیجات خانگی و همچنین باغ های میوه و درختان جنگل در بخش های متفاوت منطقه پکن بر اساس این روش انجام داده اند.

یکی از موارد موفقیت این روش در کیفیت محصولات تربچه ای بوده است، که به وسیله این روش به میزان بالایی بهبود یافته است. یک کشاورز پکنی که سال ۲۰۰۹ شروع به استفاده از این روش کرده است بیان کرده است که استقبال از تربچه ای که به وسیله این سیستم آبیاری شده در فروشگاه ها بسیار خوب بوده است.

با توجه به گفته یکی از کارشناسان منابع و محیط زیست چین ، تکنولوژی آبیاری مقدار سنجی به دلیل مزایا و منافع کشاورزی از روش آبیاری قطره ای موفق تر و موثرتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید