اتصالات, اخبار, لوله

آنچه باید درمورد آبیاری قطره بدانند(بخش اول)

آّبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای برای نوآموزان

این روش مطلوب ( آبیاری قطره‌ای ) باعث صرفه جویی در زمان، صرفه جویی در آب و قابل پیاده سازی راحت در هر باغ است. اگر شما می خواهید از روش آبیاری قطره ای در باغ خود استفاده کنید، الان بهترین زمان برای شروع این کار است. این یک راه بسیار کارآمد جهت صرفه جویی در زمان و حفظ منابع با ارزش آب است. تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که اگر روش سیستم قطره ای به خوبی طراحی شود حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد نسبت به دیگر روش های آبیاری در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد.

آبیاری قطره ای

شروع با یک بشکه باران:

در سیستم آبیاری قطره ای آب به طور مستقیم و به آرامی با تراوش قطره قطره در خاک به قسمت ریشه گیاه می رسد. تقریباً در این حالت آب روان در سطح گیاه جمع نمی شود، و در نتیجه عمل تبخیر آب نیز صورت نمی پذیرد و ذرات خاک فرصت بیشتری جهت جذب و نگهداری آب برای گیاهان دارند. علاوه بر این مقدار بیشتری از مواد مغذی که در سطوح پایین خاک وجود دارند در دسترس ریشه های گیاه قرار می گیرند. و چون سیستم آبیاری قطره ای ارائه آب به طور مستقیم به گیاه می باشد، در نتیجه میزان کمتری آب هدر می رود و در نتیجه رشد علف های هرز کم می شود.
و همچنین سطح خاک که دارای جوانه گیاهان می باشد خشک باقی می ماند و در نتیجه مانع از رشد تخم های علف های هرز که در سطح خاک موجودند می شود. این سیستم برای کسانی که دارای باغ هستند، به میزان زیادی در وقت و تلاش آنها صرفه جویی می کند. در این سیستم دیگر احتیاج به حمل آبپاش به اطراف باغ یا کشیدن شیلنگ به این طرف و آن طرف جهت آبیاری نیست. حتی در سیستم هایی که به صورت تایمری عمل می کنند تنها باغبان باید سیستم را به کار اندازد و خود سیستم به طور خودکار عمل خاموش و روشن شدن را انجام می دهد.
اصولاً گیاهانی که به روش سیستم قطره ای آبیاری می شوند با سرعت بیشتری رشد می کنند، چرا که تمام نیازشان به آب رفع می شود و مجبور نیستند جهت نگهداری آب با تنش مواجه شوند تا رشدشان کند شود. این کار به ویژه در زمان استفاده از کود شیمیایی برای گیاهان اهمیت ویژه ای دارد. همچنین گیاهان همیشه سیراب هستند و احتیاجی به آبیاری با آبپاش یا اسپری کردن آب و مرطوب نگه داشتن شاخه و برگ های گیاهان نیست و در نتیجه از بعضی از بیماری های شاخ و برگ مانند کپک پودری پیشگیری به عمل می آید.

آغاز کار با به کار بردن شیلنگ جذب کننده آب:

راحت ترین راه جهت استفاده از آبیاری قطره ای خرید اتصالاتی از شیلنگ جذب کننده می باشد، در تمام طول این نوع شیلنگ عمل جذب اتفاق می افتد. شما می توانید با مشخص کردن موقعیت گیاهان خود شیلنگ را بر روی سطح خاک قرار دهید و یا جهت گستردگی باغتان دوباره شیلنگ تازه متصل کنید. همچنین می توانید با انتقال شیلنگ به موقعیت دیگر باز هم جهت آبیاری یک باغ دیگر از آن استفاده کنید، شما می توانید جهت شروع از حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ فوت شیلنگ استفاده کنید.

سیستم های آبیاری قطره‌ای :

شما می توانید جهت آبیاری محصولات سطحی مانند هویج و لوبیا از شیلنگ های جذب کننده آب استفاده کنید ولی جهت آبیاری درختان و درختچه‌ها یا یک سری از گیاهان عمقی احتیاج به راه اندازی سیستم پیچیده‌تری دارید. در این نوع سیستم های آبیاری قطره ای از لوله‌های ضخیم تر جهت قرار گرفتن در سطوح پایین خاک و جهت حرکت آب با فشار بیشتر استفاده می شود. همچنین از یک سری ابزارهای دیگر جهت آبیاری در مکان های دقیق و گیاهان خاص با نظر باغبان بهره برده می‌شود.
البته در کلیه سیستم ها شیلنگ به شیر آب متصل است و یک تایمر به صورت اختیاری بر روی آن قرار می دهند اما از ابزارهایی همچون فیلتر، تنظیم کننده فشار، یک سری از شیلنگ ها و لوله هایی که آب را به صورت قطره چکانی ارائه می کنند، نوار های مسطح قطره ای و شیلنگ ای پلاستیکی که در فاصله های منظم دارای سوراخ می باشند و همچنین دریچه هایی برای آبیاری قسمت های خاصی از باغ نیز استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید