اتصالات, اخبار, لوله

شیوه های زهکشی

زهکشی یکی از کارهایی است که کمابیش از دویست سال قبل رایج بوده است. آب از زمین به شکل طبیعی بیرون می‌شود اما جهت سریع تر شدن این کار از زهکشی استفاده می‌شود.

زهکشی

اقسام زهکشی:

۱٫ زهکش روباز
۲٫ زهکش لوله ای
۳٫ زهکش لانه موشی ( Mole drian )
۴٫ زهکش عمودی ( چاه )
۵٫ زهکش حائل

زهکشی روباز

کانال با مقطع معمولا ذوذنقه ای شکلی است .در کانال زهکشی به مراتب بیشتر از کانال آبیاری است.
نکته : کانال زهکشی در گودی و کانال آبیاری در ارتفاع است.

زهکشی لوله ای

این زهکش ها در سه مدل هستند:

الف : تن بوشه ای ( سفالی )
ب: پلاستیکی
پ: سیمانی

لوله های سیمانی با قطرهای متعددی تولید میشوند و به طور معمول روی لوله مشبک است. لوله های سفالی به طور معمول در قطر های ۵، ۶٫۵،۸،۱۰،۲۰ سانتی متر و طول ۳۰ سانتی متر ساخته میشوند. مزیت این لوله این است که در مقابل واکنش شیمیایی آب با دوام است .
لوله های سیمانی به طور معمول به قطر ۱۰،۱۵،۲۰ سانتی متر و طول ۳۰ سانتی متر موجود است. بایستی توجه داشت در خاکهای سولفات دار بایستی در ساخت این لوله ها از سیمان ضد سولفات استفاده شود .

لوله های پی وی سی ( پلی اتیلن و پی وی سی ) به دو صورت صاف و موجدار تولید میشوند . در شرایط مساوی قطر لوله موجدار را بایستی ۲۰ درصد بیشتر از طول لوله صاف گرفت که این مسئله به دلیل بوجود آمدن افت ناشی از موجهای لوله است .طول این لوله ها تا ۱۰۰ متر میرسد.

زهکشی لونه موشی

مثل زهکش لوله ای ( یک مدل تونل زیر زمینی ) که از عبور یک جسم مخروطی شکل در خاک بوجود می آید .این مدل زهکش به طور معمول در مناطقی بکار میرود که مواد آلی آن زیاد است و برای یک فصل زراعی استفاده می شوند.

زهکشی عمودی

به شکل چاه عمل میکند و چنانچه تعداد چاه ها در یک منطقه زیادتر باشد اثر زهکشی زیادتر است . در ضمن این مدل زهکشی باید آب جمع شده در چاه مکش شده و به محل مناسبی انتقال یابد. به عمل تخلیه آب از چاه زهکشی را دیواترینگ (Dewatering) گویند.

زهکش حائل

بیشتر برای جدا کردن دو قطعه زمین استفاده می شود تا آبی که از اراضی کناری می آید وارد اراضی مورد نظر نشود. عمق این نوع زهکشی ها به طور معمول در حدود ۲ تا ۲٫۵ متر است و جهت کانال عمود بر آب زیر زمینی می باشد.

 

نوشته های مشابه