اخبار, تجهیزات ساختمانی هوشمند, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

دیگر نگران امنیت خانه خود نباشید

Sunflower Labs

Sunflower Labs که مکان آن در سیلیکون‌ و همین طور در زوریخ سویس قرار دارد، سیستم امنیتی نوینی وارد بازار کرده است که خطرهای امکان دارد رخ دهد را شناسایی و آن‌ ها را به وسیله ی یک پهپاد وارسی می‌کند. پهپاد، فیلم را به طور مستقیم به موبایل شما می فرستد و استریم خواهد کرد. لذا قادرید تهدیدهایی که امکان دارد رخ دهد را بی درنگ آگاه شوید. استارتاپ گفته شده خود را تکمیل کننده ای جهت سیستم‌های امنیتی متداول می‌داند.

پهپاد

عملکرد

سیستم هشدار Sunflower برپایه ی پهپاد و چراغهای هوشمندی است که در اراضی حوالی منزل شما کاشته می‌شوند و به حرکت، لرزش و صدا حساس هستند. به وسیله تفکیک کردن این داده ها، سیستم می تواند انسان، ماشین و حیوان ها شناسایی کند و برای اعمال این اصل، از هوش مصنوعی هم استفاده می شود تا خطرهای بالقوه را به شکل صحیحی شناسایی کند. به عنوان مثال اشخاصی که تهدید محسوب نمی شوند مثل پستچی‌ ها از روی شیوه ی نزدیک شدن آن‌ ها و همین طور تایم توقف شان مقابل منزل شما شناسایی می‌شوند. زمانی که فردی به منزل نزدیک شود و مقابل درب انتظار بکشد، یک نوتیفیکیشن برای شما فرستاده می شود و از شما می خواهد که در صورت تمایل وارسی کنید. در حالی که پاسخ شما مثبت باشد، پهپاد از مقر خود (بالکن، ایوان یا هر جای ایمن دیگر) بلند می شود و به شکل خودکار به محل قرار گرفتن شخص مظنون به پرواز درمی آید.

پهپاد که در حد ۱۰ متر ارتفاع میگیرد تا وقتیکه شما فرمان برگشت به آشیانه را ندهید، فرد را مورد وارسی قرار می دهد. همین طور نرم افزار موجود بر روی موبایل یک گزینه جهت اطلاع به پلیس محلی در دسترستان می‌گذارد. هشدار اشتباهی معمولا در سیستم‌ های امنیتی مرسوم اتفاق می افتد. الکس پاچیکوف، مدیرعامل روسی این کمپانی توقع دارد با ارسال پهپاد پیش از خبر دادن به پلیس معضل را برطرف کند. یکی از مزایای دیگر ای پهپاد این است که شما تمامی محدوده خانه خود را زیرنظر دارید، در حالی‌ که سیستم‌ های رایج به طور معمول نقطه های ورود و خروج منزل را تحت نظارت میگیرند. ملخ‌ های پهپاد در هنگام اصابت با هر چیزی به شکل خودکار خاموش می‌شوند و از کار می‌افتند و با درنظر گرفتن طراحی عریضشان، اندکترین میزان صدا را ایجاد می‌کنند.

پاچیکوف می‌گوید:

مقصود ما این است که به جای صدای وز وز کردن به صدایی بهتر دست می یابیم.

ممنوعیت پهپاد در کشورهای مختلف

هم اکنون این پهپاد در حد۹۰۰ گرم وزن دارد، ولی این شرکت می خواهد پیش از عرضه عمومی، وزن آن را به کمتر از ۲۵۰گرم برساند. پهپاد به ۲دوربین تجهیز شده است و جهت حریم شخصی دیگران از بین نرود، فقط از محدوده ی فرد مالک فیلم برداری می‌کند. در هر صورت با درنظر گرفتن قانون های ویژه ای که در هر کشور گذاشته شده است، دلواپسی هایی هم در ارتباط با این سیستم امنیتی وجود دارد. برای مثال، در کشور آمریکا به پرواز درآوردن پهپاد هایی که اندک تر از ۲۵کیلوگرم وزن دارند، فقط جهت افرادی که تست پرواز را گذرانده باشند، اندک تر از ارتفاع ۱۲۰متر امکانپذیر است و در کشور سوئد هم جدیدا قانون هایی در ممانعت به کار گیری از پهپاد گذاشته شده است. البته قانون آمریکا جهت پهپاد های تجاری تاثیر گذار خواهد بود، چیزی که شرکت سان‌فلاور هم بر آن پافشاری می‌کند و می‌افزاید:

از آن جا که این قانون جهت پرواز های تجاری گذاشته شده است، قادر نیست برای مالک پهپاد که از آن، برای مصارف غیرتجاری بهره می برد مشکل آفرین باشد، زیرا مصارف تفریحی با محدودیت‌های کمتری همراه هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید