اتصالات, اخبار

فیلتر دیسکی

فیلتر دیسکی چیست؟

برای جداسازی و تصفیه آب جهت مصرف در کشاورزی و یا صنعت، از فیلترهای مختلفی استفاده می‌شود. معمولاً ذرات ریزتر معلق در آب بوسیله فیلتر دیسکی جدا می‌گردند. بسته به نوع مصرف، سایز و مدل فیلترها می‌تواند متفاوت باشد. فیلتر دیسکی در سایزهای ۲ و ۳ اینچ عرضه می‌شود.

جدی‌ترین مسأله در نگهداری سیستم‌های آبیاری قطره‌ای مسدود شدن قطره‌چکان است. روزنه های قطره چکان در مقایسه با نازل آبپاش‌ها بسیار کوچک ترند و خطر انسداد و گرفتگی آن ها به واسطه مواد معلق آب و حتی باکتری های موجود در آن وجود دارد. گرفتگی قطره چکان‌ها باعث می‌شود که آب به درستی به گیاه نرسد و خسارات زیادی به محصولات وارد شود. به همین جهت استفاده از سیستم فیلتراسیون در آبیاری قطره‌ای واجب است.

فیلترهای دیسکی در رنج‌های ۱۰۰، ۱۳۰ و ۱۵۰ میکرون مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در برخی موارد خاص از انواع ۲۵ میکرون نیز استفاده می‌شود. هر چقدر این عدد پایین‌تر باشد، قدرت تصفیه‌کنندگی فیلتر دیسکی بیشتر است. در واقع ذرات کوچکتری را فیلتر می‌کند.

فیلتر دیسکی

فیلتر دیسکی دستی و اتومات چیست؟

سیستم‌های فیلتراسیون به شستشو و تمیز کردن ممبران‌ها (دیسک‌ها) نیاز دارند. حال اگر شستشو فیلتر به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به کاربر باشد، آن را سیستم فیلتراسیون اتوماتیک می گویند. در صورتی که نیاز باشد تا کاربر فیلترها را تمیز نماید، آن سیستم را فیتراسیون دستی می‌گویند. در پروژه‌های کشاورزی ایران سیستم های فیتراسیون دستی به خاطر اختلاف قیمت زیاد (ارزان قیمت بودن) نسبت به مدل‌های اتومات، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های فیلتر دیسکی

ویژگی‌های ارزنده‌ای در ساخت و کاربری دارا هستند:

  1. طراحی دیسک به گونه ایست که سطح واقعی فیلتراسیون را در طول پروسه فیلتراسیون تضمین می‌کند.
  2. فیلترهای هیدروسیکلون باعث جابجایی مناسب ذرات معلق در سیال می‌شود. این امر باعث کاهش گرفتگی دیسک ها می‌گردد.
  3. گرفتگی بسیار دیرتر و فاصله زمانی بیشتر بین دوره‌های شستشو به واسطه مدل طراحی به فرد دیسک ها، از خصوصیات دیگر فیلتر دیسکی است.

مشخصات فنی فیلتر دیسکی نوع دستی یا manual

  • موجود در سایزهای ۲ اینچ و ۳ اینچ
  • فیلتر دیسکی در مدل‌های ۲۵، ۵۰، ۱۰۰، ۱۳۰ و ۲۰۰ میکرون به فروش می‌رسد
  • بدنه فیلتر دیسکی از پلی‌آمید تقویت شده تزریقی است که فشار نامی آن ۱۰ بار است
  • قفل فلنج کار گذاشته شده بر روی فیلتر دیسکی از جنس استینلس استیل (استیل ضد زنگ) شماره ۳۰۴ AISI است که به آسانی برای شستشوی فیلتر قابل باز شدن است.
  • حداقل فشار فیلتراسیون: ۱ اتمسفر
  • افت فشار فیلتر دیسکی: ۰٫۶ بار
  • ابعاد فیلتر ۲ اینچ: ۶۳۲*۳۱۰ میلمتر و فیلتر ۳ اینچ: ۷۲۸*۳۱۰ میلینتر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید