اخبار, صنعت پلیمر

کشف درمان سرطان به وسیله نانو ذرات!

درمان بیماری

دکتر منا علی باندی استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کردند: براساس جدیدترین آماری که در سیزدهمین همایش سالانه انجمن آسیب‌شناسی و هفتمین همایش سالانه انجمن علمی سرطان اعلام شد روزانه ۱۰۰ نفر در ایران به دلیل بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

درمان سرطان به وسیله نانو ذرات

ایشان همچنین اشاره کرد که با توجه به اینکه تغییراتی در سبک زندگی افراد به وجود آمده است و همچنین میزان جمعیت سالمندان افزایش یافته است بیماری های غیر واگیر دار مانند سرطان در کشور در حال افزایش میباشد.به همین جهت برای پیشگیری و تولید داروهای ضد سرطان تحقیقات و سرمایه گذاری هایی صورت گرفته است.

استادیار مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اذعان داشتند که داروهای ضدسرطان مانند شیمی درمانی عوارض جانبی شدیدی را برای بیمار به همراه دارد و باعث کاهش کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان میشود و حتیدر بعضی مواقع نیز باعث مرگ بیماران میشود به همین جهت طراحی سیستم های مطابق با پیشرفت روز دنیا در داروسازی امری ضروری می باشد.

محققان مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از پلیمرهای آمفی فیلیک زیست سازگار و تخریب‌پذیر موفق به ساخت نانوذرات پلیمری با نام پلیمروزوم شدند که داروی هیدروفوب دوسه تاکسل در درون آن انکپسوله می‌شود.

مزیت های استفاده از نانو ذرات در دارو رسانی

وی به مزیت های استفاده از نانو ذرات در سیستم های دارو رسانی اشاره کرد و از مزایای استفاده از نانو ذرات در سیستم های دارو رسانی میتوان افزایش نفوذ دارو در سلول‌های هدف، افزایش حلالیت‌های داروها، کاهش نوسانات، کاهش غلظت خون و بافتی دارو و امکان هدفمند نمودن این ذرات برای رسیدن به بافت و سلولهای بیمار نام برد.

ایشان نانوذرات بکاررفته در داروسازی را دارای حامل‌های مبتنی بر پلیمرهای محلول در آب، پلیمرهای زیست تخریب پذیر، لیپوزوم‌ها بیان کرد و گفت: امروزه حامل‌های پلیمری به جهت پتانسیل‌های بالایی که دار می باشند مانند circulation (گردش) طولانی مدت در خون، حمل هدفمند دارو و جذب و آزادسازی کنترل شده دارو، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دکتر منا علی بلندی همچنین ادامه داد که یک نسل جدید از حامل‌های پلیمری کلوئیدی پلیمروزومها می باشند و در مقایسه با لیپوزوم ها، حامل‌های پلیمری مزیت هایی مثل پایداری بالای دیواره و نفوذپذیری پایین آن که بوسیله طول بلاک‌های آنها کنترل و تنظیم می شوند، دارند.همچنین به وسیله تحقیقات انجام شده کارآمدی این نوع سیستم‌ها برای حمل داروها و آزادسازی قابل کنترل دارو توسط آن‌ها به اثبات رسیده است.

قرص

عملکرد نانوذرات در درمان بیماران

وی بیان کرد: برای اینکه سیستم های پلیمروزومی هدفمند شوند و نانوحامل، به سلول یا بافت بیمار برسد باید لیگاندهای اختصاصی در سطح آنها تعبیه شود تا به طور اختصاصی با رسپتورهای (گیرنده های) سطح سلول یا بافت بیمار میان کنش ایجاد نمایند.

در تحقیقات انجام شده اسیدفولیک به سطح سیستم متصل شد که به وسیله آن می توان رسپتورهای اسیدفولیک را که در سطح سلول‌های سرطانی سینه، کولون و پانکراس و … به میزان بالایی بیان می شوند، هدفگیری کرد.

آزمایش های انجام شده

مطالعات انجام شده از سیستم پلیمروزومی حاوی دوسه تاکسل و هدفمند شده با اسیدفولیک جهت درمان سرطان سینه متاستیک موشی مورد استفاده قرار گرفته شد و نتایج آن مثبت و خیلی امیدوار کننده بود.

فرمولاسیون ایجاد شده و مورد استفاده قرار گرفته در درمان سرطان سینه متاستیک موشیخیلی مؤثرتر از تاکسوتر(فرم تجاری داروی دوسه تاکسل) عمل کرد و به طوری که توانست درصد زنده ماندن بیمار را با این مدل درمانی به مراتب افزایش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید