اتصالات, اخبار, لوله

خوردگی لوله های پلی اتیلن و راه حل آن(بخش اول)

لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن و مشکلات احتمالی آنها

کاربرد لوله پلی اتیلن در شبکه های توزیع آب و گاز در سراسر جهان از دهه های گذشته رواج پیدا کرده است.

از مهم ترین ویژگی های لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله های فولادی مواردی مانند سرعت و سهولت در اجرا، آموزش ساده، مقرون به صرفه بودن و مهم تر از آنها عدم خوردگی و در نتیجه عدم نیاز به پوشش و حفاظت از زنگ زدگی نام برد. با در نظر گرفتن موارد گفته شده و با توجه به معضلات و مشکلاتی که در اجرا و نگهداری لوله های فولادی ایجاد می شود، استفاده از لوله های پلی اتیلن در خطوط انتقال آب بدون هیچ گونه تامل و تردیدی، گزینه ای منطقی و معقول به نظر می رسد. اما به هر حال لازم است در خصوص شناسایی مشکلات و معضلات خاص لوله های پلی اتیلن و برخورد با این مسائل احتمالی تدابیری صورت گرفته شود.

لوله پلی اتیلن

مشکل خوردگی در لوله های پلی اتیلنی

در این مقاله گروه رساکالا یک مورد از مشکلات بالقوه در لوله های پلی اتیلن یعنی صدمه دیدن لوله های پلی اتیلن به وسیله جوندگان (موش) مورد بررسی قرار گرفته می شود و راه حل علمی آن، یعنی مقاوم سازی لوله در هنگام تولید توضیح داده می شود.

خواص نهایی محصولات پلیمری به میزان زیادی وابسته به فرایند شکل دهی آنهاست و امروزه در صنایع تولید لوله های پلی اتیلن علاوه بر اصلاح و بهبود خواص مهندسی پلی اتیلن، نحوه ی شکل دهی آن نیز مد نظر تولیدکنندگان پیشرو این محصولات قرار گرفته است.

رفع مشکل خوردگی در لوله های پلی اتیلنی

یکی از روش های موثر در بهبود فرایند شکل دهی صنعت ساخت لوله، روش چند لایه سازی به وسیله به کارگیری مکانیزم تولید کواکستروژنی است. در این روش خواص لوله به صورت فزاینده ای توسط بر هم کنش لایه های مختلف آن بهبود می یابد.

همچنین می توان محصولاتی تولید کرد که مزایای بیشتری با نیازهای مصرف کنندگان در صنایع مختلف از جمله صنعت آب و فاضلاب داشته باشد.

برای خواندن ادامه این مطلب به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید