دسته‌بندی نشده

خوردگی لوله های پلی اتیلن و راه حل آن(بخش سوم)

لوله پلی اتیلن

راه حل نهایی

کلید حل مشکلات فوق در فرآیند تولید لوله های چند لایه نهفته است. در این شرایط لایه ی خارجی لوله ها به ضخامت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرون دارای مواد ضد جونده می شود.

مزایای لوله های چند لایه

مزیت این سیستم در آن است که لایه خارجی به محض خروج از قالب پس از عبور از کالیبراتور شروع به خنک شدن می کند وسرعت خنک کاری در این حالت از سینتیک اسفنجی شدن مواد ضد جونده بسیار سریع تر بوده و بدین سبب این مواد را درجا در پوسته ی خارجی لوله منجمد می سازد و آن ها را از نظر مکانیزم رهایش در موقعیت رهایش کنترل شده که تابعی از قانون انتقال جرم است قرار می دهد. این رهایش با سرعتی بسیار کم و در مدتی بسیار طولانی انجام می شود.

نحوه تولید لوله های چند لایه

تلفیق مواد ضد جونده با بستر پلیمری ترموپلاستیک بر اساس مکانیزم کامپاندینگ می باشد و مواد ضد جونده توسط این مکانیزم به فیلرهای عامل دار شده، با ابعاد نانو توسط عوامل شیمیایی متصل می شود و کامپاند گردید. اختلاط مستربچ با پلی اتیلن گرید لوله منجر به ایجاد یک کامپاند یکنواخت و یک فاز غنی از مستربچ در پوسته ی کامپاند می شود.

مستربچ ساخته شده به مواد پلی اتیلن اضافه و به اکسترودر لایه خارجی خوراک دهی می شود. بدین ترتیب لوله پلی اتیلن آبرسانی با خاصیت ضد جوندگی تولید می گردد.

اتصالات پلی اتیلنی

ماده ضد جونده در لوله ها و اتصالات

ماده ضد جونده ای که در اغلب شرکت های تولیدی لوله و اتصالات پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد، رودرپل(Rodrepel) می باشد. این ماده، ماده ایست غیر سمی و غیر خطرناک. ماده رودرپل در کشور هند تولید شده و حاصل از فناوری هوشمند . شیمی سبز می باشد. لذا استفاده از این ماده در تولید لوله های ضد جونده برای مصارف آبرسانی امکانپذیر است. از ماده ضد جونده رودرپل نتایج مثبتی مشاهده شده است. در صورت استفاده از این ماده در لوله های پلی اتیلن، جوندگان کشته نمی شوند. بلکه جوندگان به وسیله مکانیسم های روحی (طعم بسیار تلخ و تحریک پوستی) از لوله های کارگذاری شده دوری می کنند. بسیاری از شرکت های تولید کننده لوله و اتصالات پلی اتیلن در سایر کشورها نیز (نظیر امریکا) از ماده مذکور استفاده کرده اند و نتایج موفقیت آمیزی در خصوص دوری جوندگان و حتی برخی پرندگان را ثبت نموده اند.

لازم به ذکر است،ماده ضد جونده رودرپل به دو صورت گرانول جامد و مایع تولید می شود و علاوه بر لوله های پلی اتیلن در محصولات تولید شده از پلی اورتان، پلی پروپیلن، پی وی سی، کابل ها و فیبرهای نوری نیز کاربرد دارد.

مزایای ماده ضد جونده

با این روش می توان بدون کاهش خواص فیزیکی و مکانیکی لوله، لایه خارجی لوله را با استفاده از مکانیزم رهایش کنترل شده در برابر حملات جوندگان مقاوم نمود. ماده ضد جونده رودرپل، دارای عمری بین ۵ تا ۴۰ سال می باشد. همچنین از مزایای دیگر این ماده آن است که تا دمای ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد پایداری حرارتی دارد و در صورت استنشاق خطری در پی نخواهد داشت. بدست آمدن نتایج مثبت، نشان می دهد که ماده ضد جونده رودرپل می تواند علاوه بر لوله های آب شرب در لوله های گاز رسانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر تست گروه  CEN EN-1555که مخصوص لوله های پلی اتیلن گاز می باشد، برای تست های میدانی، می توان آزمایش های زیر را انجام داد :

  1. لوله ی ضد جونده در قفس موش های موسوم به Rat  قرار میگیرد که اجتناب این جانوران از لوله ی فوق کاملا مشاهده می شود، در حالی که موش ها به نمونه شاهد (یک لوله معمولی) عکس العمل متفاوتی دارند.
  2. لوله ی ضد جونده به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد قرار داده می شود و سپس آزمایش قبل تکرار می گردد که نتیجه آن اجتناب مجدد از لوله ضد جونده و نزدیک نشدن به آن می باشد.

لازم به ذکر است که لوله های پلی اتیلن رساکالا نیز دارای این ویژگی جهت صرفه جویی در هزینه و ارائه کیفیت بالاتر به مصرف کنندگان می باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “خوردگی لوله های پلی اتیلن و راه حل آن(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید