اتصالات, اخبار, لوله

خوردگی لوله های پلی اتیلن و راه حل آن(بخش دوم)

لوله پلی اتیلن

جویدن لوله پلی اتیلنی توسط لوله های پلی اتیلنی

در سال های اخیر و بعد از استفاده از لوله های پلی اتیلن در شبکه های مختلف آب و گاز کشور، مواردی مبنی بر ایجاد خسارت بر این لوله ها در برخی استان ها مشاهده گردید و پس از تحقیق، علت صدمه دیدن لوله های پلی اتیلن، برخی جوندگان (موش) تشخیص داده شده اند.
این تخریب و تهاجم بسته به شرایط اقلیمی که لوله های پلی اتیلن در آن به کار گرفته می شود، متفاوت است. در واقع، جوندگان نه تنها به دلیل استفاده از آب موجود در لوله های آبرسانی، بلکه به دلیل طعم مطلوب محصولات پلیمری نیز به سمت لوله های پلی اتیلنی جذب می شوند. در شرایط خاص کاربرد به عنوان لوله های انتقال آب در برخی موارد حساس، میزان این تهاجم بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث وقوع حوادث جبران ناپذیری شود.
به علت ایجاد چنین مشکلاتی در لوله های پلی اتیلن مصرفی در شبکه های انتقال آب و فاضلاب و با عنایت به گستردگی این شبکه ها در کشور، رفع معضل صدمه دیدن لوله ها توسط جوندگان در استان های مختلف کشور از اهمیت و الویت بالایی برخوردار می باشد.

لوله های پلی اتیلن

راه حل معضل خوردگی لوله توسط جوندگان

برای حل این مشکل، یکی از ساده ترین راه ها برای لوله های درحال استفاده، بهینه سازی خاک اطراف لوله به روش های مختلف از جمله استفاده از موانع فیزیکی مانند توری و سنگریزه می باشد، اما بهتر آن است که از ابتدا و در حین تولید بتوان در جهت عدم آسیب پذیری لوله های پلی اتیلن در برابر عوامل خارجی نظیر جوندگان، گامی علمی برداشت و لوله هایی مقاوم در برابر این عوامل مخرب خارجی را تولید نمود.

مشکلات راه حل

برای تولید چنین لوله هایی، باید به لوله های پلی اتیلن، افزودنی های ضد جوندگان اضافه شود، اما این کار دارای اشکالاتی می باشد. نخست آن که تمامی افزودنی های ضد جوندگان که توسط مکانیزم های مختلف بر روی آنها اثرگذاری دارند در بالک لوله یعنی ناحیه ی میانی از ضخامت لوله به سبب سرعت سرمایش پایین در هنگام تولید، ایجاد نواحی فومی یا اسفنجی می کنند. این مسئله بر روی خواص فیزیکی و مکانیکی لوله تاثیر منفی دارد. مسئله ی دوم، قیمت بسیار بالای مواد ضد جوندگان است که تولید لوله های پلی اتیلن را عملا از نظر اقتصادی ناممکن می سازد.

برای خواندن ادامه این مطلب در رساکالا به بخش سوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “خوردگی لوله های پلی اتیلن و راه حل آن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید