اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

دلایل آلودگی آبهای زیرزمینی چیست؟(بخش دوم)

آلودگی آبهای زیرزمینی

سرچشمه آلوده شدن آب های زیر زمینی

آلاینده ها به نحو گوناگون وارد آبهای زیر زمینی می شوند که از بین آنها می توان به مواردی نظیر فعالیت هایی که روی سطح زمین به وجود می آید مثل جاری شدن آب های صنایع یا ذخایر بنزین در زیر زمین و یا به وسیله ساختارهای زیر زمینی مثل جاده ها اشاره کرد.

سرچشمه های طبیعی:

برخی از موادی که در خاک هستند امکان دارد در آبهای زیر زمینی وارد شوند مثل آهک، منگنز و ارسنیک و غیره که بعضی از آنها در آب سبب تغییر رنگ، بو و مزه می شوند. آب آشامیدنی که شامل میزان زیادی از این مواد باشد برای مصرف خانگی و آشامیدن مورد استفاده قرار نمی گیرد و فقط در شرایطی که تصفیه شوند برای مصارف خانگی و آشامیدنی مناسب هستند.

آلودگی آب زیرزمینی

آلاینده های آب زیر زمینی

وارد شدن مواد آلوده فاضلاب سبب فعالیت بی هوازی می شود اما در شرایطی که آلودگی رقیق شود معضلاتی که از طریق آنها به وجود می آید کمتر می شود. خالی کردن فاضلاب صنعتی در زمین سبب وارد شدن فلزهای سنگین می شوند و این فلزها به دلیل اثرات سمی خود در آب های زیر زمینی باعث آلودگی شیمیایی و احتمالاً میکروبی می شوند. این امر نیز سبب بی استفاده شدن آب زیر زمینی برای مصرف های عمومی می شود و جهت استفاده دوباره از آن بایستی هزینه زیادی صرف شود.

جهت پیشگیری از تحرک باکتری های بی هوازی امکان استفاده از محلول ۲۰میلیگرم در لیتر کرومات و یا ترکیبهای نیترات وجود دارد. اما لازم به ذکر است که میزان این مواد نیز با توجه به شرایط بایستی مشخص شود.

یکی دیگر از عوامل آلودگی در آبهای زیرزمینی نفت می باشد. در صورت ورود این ماده به آبهای زیرزمینی احتمال دارد که آبهای زیرزمینی به طور مداوم غیر قابل مصرف شوند.

همچنین مواد آلوده کننده کشاورزی نیز اگر وارد آبهای زیرزمینی شوند می توانند بسیار مصیبت بار باشد. برای مثال کلرینه کردن آب زیرزمینی می تواند ترکیب های کلرداری را به وجود بیاورد که از مواد حشره کش بسیار خطرناک تر می باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “دلایل آلودگی آبهای زیرزمینی چیست؟(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید