اتصالات, اخبار, لوله

مصارف اقسام گریدهای پلی اتیلن(بخش سوم)

لوله

۱- تولید فویل:

فویلهای پلی اتیلن هم به ۲ شیوه ی دمشی و صفحه ای تولید میشوند. در شیوه ی دمشی، همان گونه که در تصویر زیر ملاحظه می کنید، از سمت ورود مواد مذاب، هوای فشرده دمیده میشود. بعد از خنک شدن میلها، فویل ۲ لایه روی هم قرار می گیرد و رول میشوند. این شیوه جهت تولید کیسه های زباله و حمل و نقل خیلی مناسب هستند.

پلی اتیلن

در شیوه ی سطحی تولید فویل، مواد مذاب به وسیله ی عبور از خروجی خیلی باریکی فشرده میشوند و با عبور از روی کلندرهای پیوسته به شکل تک لایه شکل دهی می گردند. این لایۀ خیلی نازک، رول شده و به سرعت سرد می شود. این مدل فویلها برعکس فویلهای دمشی، فقط در یک سمت امکان کشیدگی دارند. فویل سطحی بیشتر جهت چسباندن برروی لایه های مواد دیگر استفاده می شود. این شکل دهی در طی مرحله های اکستروژن، کلندرینگ  و شکل دهی حرارتی انجام می شود. در تصویر زیر، مرحله های شکل دهی این شیوه و محصولات نهایی آن ملاحظه می کنید:

پلی اتیلن

۲-تولید ورقه:

شکل دهی جهت تولید ورقه، تماما مشابه شیوه ی سطحی تولید فویل است، با این تمایز که در اینجا قطر نمونه بیشتر است. ورقه های پلی اتیلن بیشتر در تولید اشکال برجسته استفاده می شود.

۳-تولید فوم با کاربرد عایق:

پلی اتیلن ماده ای است که به عنوان عایق حرارتی یا الکتریکی بسیار شناخته شده است. فوم، با اضافه کردن ماده فوم یا گاز به پلی اتیلن مذاب به وجود می آید. این مواد به علت ساختمان سلولی، هت کاربرد عایق حرارتی خیلی مناسب هستند. تمامی گریدهای پلی اتیلن را می شود به شکل فوم فرآوری کرد.

افزودنی ها

پلی اتیلن برخی مواقع قادر است به همان شکل طبیعی فرآوری شود ولی در اغلب مواقع، مادۀ دیگری احتیاج است تا آن را مناسب با کاربرد ویژه ای اصلاح کند. مواد افزودنی در بهبود استقامت سایشی، استقامت در مقابل UV، پیشگیری از اشتعال پذیری، رنگ آمیزی آنها و لیزکنندگی فیلم ها استفاده می شود.

پلیمر با ارزش امروز و فردا

پلی اتیلن جزء الزامی زندگی امروز است و در بازار جهانی امروز، موقعیتی ثابت دارد. این ماده نوآوری بسیاری در عرصه ی مواد عایق بندی و بسته بندی دارد. این پلیمر مناسب ترین گزینه جهت نگه داری و حمل و نقل مواد غذائی است و استفاده ی گسترده ای در پوششها، عایق کابلها و بسته بندی دارد. به علت خاصیت های ویژه پلی اتیلن، نمی توان گزینۀ مناسب تر با قیمت بهتر از آن یافت. این پلیمر سختترین آزمونهای پایداری، ایمنی، بهداشت و سازگاری با محیط زیست را گذرانده است. بی شک احتیاج به این کالاها روز به روز افزایش خواهد یافت، همه چیز گواه آن است که در آینده می شود انتظاری بیش از پیش از این پلیمر باارزش داشت. ولی نیاز به ذکر است که پلی اتیلن در تمام موارد مناسب تربن گزینه نیست. به طور مثال جهت کاربری لولا، پلی اتیلن دومین گزینه است و مناسب ترین پلیمر پلی پروپیلن است.

جهت مشاهده محصولات پلی اتیلن کلیک کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مصارف اقسام گریدهای پلی اتیلن(بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید