اتصالات, اخبار, لوله

مقایسه لوله پلی اتیلن با لوله فولادی(بخش اول)

پلی اتیلن

مزیت استفاده از لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های فولادی ( کربن استیل)

از قیاس خصوصیت های ساختاری و عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت لوله پلی‌اتیلن فشرده (HDPE – High Density Poly Ethytene ) و نیز قیاس اسـتانداردهای ساخت و تولید در هر مورد (AWWA C906 برای لوله پلی‌اتیلن و استاندارد های AWWA C200 برای لوله‌ فولادی) و همچنین آزمایشات عملی انجام شده انستیتو مواد مرکب ساختاری (SCI Structural Composites Inc) و آزمایشگاه مهندسی پلاستیک (PEL Plastics Engineering Laboratory) و انیسیتو پلاستیک پایپ PPI و اداره استاندارد صنعتی ایران که همگی مراکز تحقیقاتی معتبر و صاحب نام می‌باشند، نتایجی به دست آمده که در این مطلب توضیح داده شده. جهت قیاس منطقی در آزمایشات از بهترین جنس پلی‌اتیلن فشرده یعنی نوع PE 100 به تصریح استاندارد AWWA C906 استفاده شده است.

این قیاس برطبق خصوصیت های این دو مدل لوله گردآوری شده است و قیاس برطبق ویژگی های ارائه شده سازندگان این گونه لوله ها می باشد که صرفنظر از استانداردهای موجود بایستی به عنوان قیاس مورد توجه قرار گیرد.

لوله

مقدمه

لوله‌های پلی اتیلن سنگین (چگالی بالاHDPE) در حوزه وسیعی از خطوط لوله شهری، صنعتی، دریایی، حفاری، دفن زباله و کشاورزی به کار می‌روند. کاربرد مطلوب این دسته از لوله ها در موقعیت هایی مثل سطح زمین، حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش و به اثبات رسیده است. این لوله ها توانایی انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی، دوغاب، و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارند.

کاربرد لوله های پلی اتیلن سنگین:

 • استفاده در شبکه های آبرسانی شهری و روستایی
  • استفاده در شبکه های فاضلاب شهری و روستایی
  • استفاده در شبکه های گازرسانی و زهکشی
  • سیستم های مایعات و فاضلاب صنعتی
  • شبکه های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی)
  • سیستم های آبیاری متحرک
  • پوشش کابل های مخابراتی و فیبر نوری
  • پوشش کابل برق
  • پوشش لوله های فلزی
  • به عنوان کانال های تهویه

تمامی برتریهای لوله پلی اتیلن سنگین نسبت به لوله فولادی

 1. ارزانی قیمت
 2. حمل و نقل راحت به دلیل سبکی
 3. عدم خوردگی و زنگ زدگی
 4. یکنواختی ضخامت جداره لوله ها
 5. صاف و صیقلی بودن جداره درونی و در نتیجه حداقل ته نشین شدن رسوبات
 6. توانایی انعطاف حتی در سرمای زیر صفر
 7. نشکن و ترک برنداشتن بر اثر و فشار بیرونی
 8. تولید در سیستم متریک و غیره با قطرهای مختلف و به طول های مورد نظر به شکل حلقه ای مانند
 9. عایق بودن در مقابل حرارت
 10. آسانی روش اتصال آنها به هم، یعنی نصب سریع و احتیاج کمتر به وسایل اتصال
 11. عدم نیاز ماشین آلات سنگین و حجیم جهت نصب و جوشکاری
خصوصیت های لوله

این لوله ها، به علت عدم احتمال نشت، فاسد شدن، نصب راحت و دوام در مقابل حرکت خاک و فشار، حدود نیم قرن است که مورد مصرف قرار می گیرند. از طرفی به دلیل اینکه پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و مانند تمامی ترموپلاستیک ها رفتار خزش از خود نشان می دهد، در اثر گذشته زمان دستخوش تغییر شکل می شود. چنین واقعه ای حتی در دمای معمولی و فشار تقریباً کم نیز صورت می پذیرد و مثل دیگر پلاستیک ها، خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه پارامتر زمان، حرارت و فشار بستگی دارد لذا در محاسبات مربوط به طراحی لوله ها، همواره مقدار خواص مکانیکی به وسیله ی آزمایشات طولانی مدت مشخص و الزاماً در یک فاکتور به نام فاکتور ایمنی تقسیم می شود در ادامه به بیان خصوصیت های این لوله ها می پردازیم.

 برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید