اتصالات, اخبار, لوله

مقایسه لوله پلی اتیلن با لوله فولادی(بخش چهارم)

پلی اتیلن

قابلیت شناوری و اجرای پروژه های دریایی

لوله پلی‌اتیلن روی آب شناور می‌شود. لذا زمانی که امکان آمدن سیل در بستر لوله می‌رود یا سطح آب‌های زیرزمینی در محل بالاست، تمهیدات خاصی باید اندیشیده شود. برای رسیدن به این هدف لوله باید مهار شود. ولی لوله های فولادی با توجه به ماهیت وزن بالا امکان شناوری را ندارند و عملا استفاده های در پروژه های دریائی ندارند .(بصورت غرقابی استفاده می شود).

اثر خراشیدگی

در قیاس با لوله فولادی، پلی‌اتیلن ماده بسیار نرمتری است. لذا در برابر خراش‌ها و سایر آسیب ها ایجاد شده در حین حمل و نقل کمتر آسیب‌پذیرتر می‌باشد.

حمل و نقل آسان

با توجه به استقامت در مقابل ضربه و راحتی در بارگذاری و آسانی در جابجائی لوله های پلی اتیلن حمل و نقل این گونه لوله ها بیشتر بوده و درصد از بین رفتن لوله در اثر حمل و نقل صفر بوده و این نوع لوله ها ضایعات حمل و نقل ندارد .در ضمن با توجه به وزن کمتر لوله های پلی اتیلنی هزینه حمل آن بسیار کمتر از نمونه های فولادی است.

مطالعه رفتار لرزه ای لوله ها

لوله های فولادی: این لوله ها، به خصوص اگر در مسیرهای انحنادار یا دارای شکستگی استفاده شوند، در مقابل زلزله مقاومند و آسیب پذیری آنها بیشتر در حالت برخورد عمود بر گسل اتفاق می افتد. این لوله ها در قیاس با لوله های چدنی، بتنی و آزبست کمتر صدمه می بینند. اگر از خوردگی این لوله ها جلوگیری شود، کاربرد آنها در مناطق زلزله خیز با خطر کم و متوسط و حتی بدون اتصال انعطاف پذیر قابل قبول است. نیاز به ذکر است که در صورت اتصال جوشی و به شکل یکپارچه در آوردن خطوط لوله می توان انتظار عملکرد لرزه ای بهتر و مناسب تری از این لوله ها داشت.
لوله های پلی اتیلن سنگین: این لوله ها با جوش های فیوژن رفتار لرزه ای خوبی دارند و برای مناطق زلزله خیز پیشنهاد می شوند. دارای انعطاف پذیری مناسبی هستند و در زلزله های گذشته کمتر دستخوش صدمه شده اند. ولی با گذشت زمان در مقابل کلر موجود در آب لایه لایه شده و باید نسبت به عمر آنها دقت کافی داشت.
 

قیاس میزان ترمیم ناشی از زلزله در لوله ها

میزان حرکت در گسل و جنس لوله دو پارامتر اصلی در برآورد میزان خرابی لوله هاست، اگرچه ویژگی های مقاومتی خاک، زاویه استقرار خط لوله نسبت به جهت گسل و عمق کارگذاری لوله نیز جزء پارامترهای تاثیرگذار می باشند.

نتیجه گیری:

با توجه به آنچه گفته شد صرفنظر از محدودیت ها و مشکلات هر کدام از لوله های مورد مقایسه به نظر می رسد لوله های پلی اتیلن خصوصیت های بهتری را نسبت به محصول دیگر دارد که استفاده از آن را در پروژه ای اجرائی راحت تر می نماید و ضرر کمتری را نیز به مجریان و طراحان تحمیل می نماید که آنرا اقتصادی تر و با استقبال بیشتری روبه رو کرده است. 

۱- استقامت در مقابل مواد شیمیایی: این لوله ها در مقابل محیط های اسیدی و بازی، همچنین بسیاری از محلول ها و مواد شیمیایی مقاوم اند.

۲- وزن کم: این لوله ها دارای وزن کمتری نسبت به انواع لوله های فولادی، چدنی و بتنی اند که موجب سهولت حمل، بارگیری و نصب راحت لوله و اتصالات می شود.

۳- استحکام و انعطاف پذیری بالا و قابلیت تحمل تنش: استحکام و توانایی تحمل تنش های کششی و فشاری و انعطاف پذیری بالای این لوله ها به کاربر احتمال حمل و نصب لوله و اتصالات را در اجرای انواع پروژه های صنعتی می دهد.

۴- عدم نشت: این لوله ها، به علت دارا بودن خصوصیت عدم نشت، گزینه مناسبی برای انتقال گاز هستند و از طرفی موجب کاهش تلفات و هزینه ها در پروژه های آبرسانی می شوند.

۵- مقاوم بودن در مقابل ضربه: مقاومت بسیار بالای این لوله ها در برابر ضربه احتیاج به کارگیری فشارهای بالاتر لوله و اتصالات و خریداری تجهیزات ضد ضربه را منتفی می کند. این خصوصیت در پروژه های بزرگ صنعتی موجب سهولت اجرا و کاهش بسیار زیاد هزینه های اجرا می شود، ضمن آنکه ضایعات اجرا را به میزان صفر کاهش می دهد. این عامل می تواند علت بسیاری موجهی برای جایگزینی لوله و اتصالات پلی اتیلن سنگین با انواع لوله های بتنی باشد.

۶- رسوب ناپذیری: به علت صیقلی و صاف بودن و داشتن زبری بسیار پایین سطح درونی لوله، سیالات درون آن جریان سریعی دارند.

۷- مقاوم بودن در مقابل سایش: این لوله مقاومت بالایی در برابر ساییدگی دارد. لذا انتخابی خوب برای انتقال مایعات دارای مواد جامد غیر محلول است.

۸- مقاوم در مقابل حمله جوندگان و ریز جاندارها: به دلیل فقدان ارزش غذایی و سختی سطح لوله و اتصالات، جوندگان نمی توانند به آنها آسیبی برسانند.

۹- عدم نیاز به پوشش و حفاظت کاتدی: این لوله ها به دلیل مقاومت در مقابل زنگ زدگی و خوردگی احتیاجی به پوشش و حفاظت کاتدی ندارد.

۱۰- داشتن عمر طولانی: این لوله دارای دوره مصرف طولانی است. نکته ای که بایستی همیشه در مباحث عمر مفید بدان دقت کرد، کیفیت و شیوه نصب و کارگذاری لوله است. تمامی سازه های مدفون به نوعی بخشی از ساختار خاک به حساب می آیند، بنابراین نیروهای وارده را با برهمکنشی که با یکدیگر دارند، تحمل می نمایند. در نتیجه نصب بی دقت لوله، می تواند موجب عملکرد ضعیف آن در بستر خاک شود.

۱۱- مقاوم در مقابل حلال های آلی

۱۲- مقاوم در مقابل اشعه فرا بنفش آفتاب

۱۳- مقاوم در مقابل سرما و گرمای شدید

۱۴- سهولت در نصب و اجرای سریع و حمل و نقل آسان

۱۵- امکان استفاده از انواع اتصالات

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مقایسه لوله پلی اتیلن با لوله فولادی(بخش چهارم)

دیدگاهتان را بنویسید