اتصالات, اخبار, لوله

مقایسه لوله پلی اتیلن با لوله فولادی(بخش سوم)

پلی اتیلن

شروط بسترسازی

شرایط بستر در مورد لوله های فولادی بسیار مهمتر از لوله پلی اتیلن می‌باشد. بستر مناسب برای کنترل اعوجاج که فقط معیار طراحی لوله های فولادی در برابر بارهای بیرونی است ضروری است. استاندارد کارگذاری لوله های فولادی بیان می‌دارد که بستر لوله آماده سازی گردد. لذا خاک اطراف لوله می بایست به اندازه ای فشرده باشد که نیروهای جانبی را به شکل تماماً یکدست به لوله اعمال ننماید. همچنین خاک باید بدون هرگونه مواد آلی باشد. کف بستر می بایست مسطح و بدون سنگ‌های بزرگ و کلوخه باشد چون این سنگ‌ها موجب کم شدن استحکام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌گردند. نیاز به یادآوریست اغلب این تمهیدات در عمل فراهم نمی‌شود. برعکس به علت استقامت ذاتی لوله های پلی اتیلن کف مسطح عاری از خاک‌ریزی یا کف مسطح با خاک ریزی سبک برای اغلب کاربردها در مورد لوله های پلی اتیلن کافی است. هرچند عدم رعایت این نوع ترانشه گذاری نیز معضلی برای لوله های پلی اتیلن فراهم نمی نماید.

لوله ها

به کارگیری تکیه گاه برای نصب شیر

استاندارد های موجود استفاده از Saddle را برای شیرگذاری ضروری کرده است. برعکس استفاده از Saddle برای لوله‌های پلی اتیلن در مصارف معمولی غیرضروری است.

اتصالات

اتصال پذیری لوله پلی اتیلن، ارزانتر و سریعتر از لوله فولادی است. چون سریعتر آب بندی می شود و نشتی ندارد و سرعت پروژه را بیشتر می کند با استفاده از مواد پلی اتیلن احتمال تولید انواع اتصالات وجود دارد که با استفاده از انواع شیوه های جوشکاری می تواند خط لوله مطمئنی را طراحی و اجرا نمود.

مطالعه بر روی اتصالات لوله

اتصالات این نوع از لوله ها با توجه به کاربردهای مختلفشان گوناگون است. اتصالات الکتوفیوژن برای پروژه های گازرسانی و اتصالات پیچی برای پروژه های آبرسانی تا فشار ۱۰ اتمسفر استفاده می شود. برای مابقی پروژه ها از اتصالات جوشی پلی اتیلن براساس استاندارد DIN 16963 آلمان استفاده می شود. فاضلاب خانگی از قوانین گفته شده تبعیت نمی کنند.
خصوصیات اتصالات این لوله ها:

مقاومت بسیار عالی اتصالات پلی اتیلن در مقابل شکستگی و ترک خوردگی ناشی از فشارهای بیرونی
مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه
مقاوم در مقابل مواد شیمیایی
مقاوم در مقابل خوردگی و ساییدگی
مقاومت خوب در مقابل ارتعاشات ناشی از زلزله
مقاوم در مقابل زنگ زدگی
صاف و صیقلی بودن جداره ئرونی و بیرونی
عدم رسوب گیری و افت فشار خیلی کم ناشی از اصطکاک سطح بیرونی
انعطاف پذیری بالا، هزینه بسیار کم نصب و اجرا، سرعت اجرا و عدم احتیاج به ماشین آلات سنگین در زمان اجرای خطوط لوله های پلی اتیلن

برای اطلاعات بیشتر به بخش چهارم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “مقایسه لوله پلی اتیلن با لوله فولادی(بخش سوم)

نظرات بسته شده است.