اتصالات, اخبار, لوله

تست های رایج لوله پلی اتیلن(بخش دوم)

پلی اتیلن

تست  فشار هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن

به غایت ملاحظه مقاومت فرآورده در مقابل فشار های هیدرواستاتیکی، تست یادشده انجام می شود. در این تست نسخه های لوله بعد از شناور شدن در حوض کوچک آب با در نظر گرفتن اندازه لوله و گونه ماده اولیه در حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد به زمان۱۰۰ ساعت و یا ۸۰ درجه سانتی گراد به زمان۱۶۵ ساعت و یا ۸۰ درجه سانتی گراد به زمان۱۰۰۰ ساعت، براثر فشار درونی تغییرناپذیر قرار داده می‌شوند.
بروز هرنوع عیب در نسخه ها (شکافتگی، بادکردگی، ورم موضعی، نشتی و ترکهای نازک) به مفهوم رد بودن فرآورده است.

لوله پلی اتیلن

تست فشار شکافتگی بر روی لوله پلی اتیلن

در این تست نسخه های لوله در حوض کوچکی با حرارت پایدار۲۳ درجه سانتی گراد غوطه ور شده بعد براثر فشار درونی افزون‌کننده قرار می گیرد، به نوعی که در طول مدت۶۰ الی ۷۰ ثانیه، دستخوش برآمدگی و بعد از آن موجب شکافتگی می شود.

لوله‌ ای که با ماده با کیفیت و روند درست ساخته شده باشد دستخوش تحول فرم پلاستیکی شده و ورم می کند و بعد به شکل نوک منقاری دستخوش ترکیدگی می شود، در این وضعیت محل قطع شکستگی عمود بر مدار طولی لوله می باشد. لوله ای که عاری از ورم دستخوش ترکیدگی و یا ترک طولی گردد غیر قابل قبول است.

تست بازگشت حرارتی لوله پلی اتیلن

در این تست نسخه های به طول تخمینی۳۰ سانتیمتر را داخل آونگ، با سیرکولاسیون هوای گرم(۲+۱۱۰) درجه سانتی گراد به طول ۱تا۳ ساعت (با درنظر گرفتن به قطر دیواره لوله) قرار داده و بعد از خنک شدن به نوعی است که درازا لوله، کمتر از وضعیت نخست در دمای عادی خواهد شد، که این حرکت در لوله های نصب شده می‌تواند باعث تحول در گردی لوله می شود، بنابراین با تست گفته شده در اندازه مجاز تحولاتی طولی ( بیشتر تا ۳%) در لابراتوار نظارت می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش سوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تست های رایج لوله پلی اتیلن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید