اخبار, رباتیک, طراحی های برتر

CIMON ربات جذاب ایستگاه فضایی

ربات

CIMON

فالکون ۹، با خود یک ربات را به ایستگاه فضایی برده است. سیمون دستیار صوتی است که قادر است در درون ایستگاه پرواز کند. به غیر از این، CIMON توانسته است برروی نمایشگر خودش فرامین لازم جهت تعمیر قسمت های مختلف را به فضانوردان بدهد. مسافری که با مأموریت فرستادن محموله ابزارهای مورد احتیاج فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی به وسیله ی برنامه فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) اعزام شد، یک ربات است.

ربات

کمپانی IBM و ایرباس

این ربات که نامش CIMON فرزند خلف خانواده کمپانی IBM و ایرباس است. CIMON ظاهر کره‌ای دارد که صورت آن صاف و با یک نمایشگر تزیین شده است. او قادر است حرف بزند و به فرامینی که داده می شود جواب منطقی بدهد. به غیر از این CIMON می تواند که در هوا پرواز کند. پردازنده‌های این ربات به وسیله ی کمپانی IBM و سیستم پروازی آن به وسیله ی مهندسین کمپانی ایرباس طراحی و تولید شده است. آن ۲ شرکت با همکاری مرکز فضایی آلمان مبادرت به ساخت CIMON جهت راحت تر شدن کار فضانوردان در بیرون از جو کرده‌اند. وجود این ربات آزاد قادر است بار وظیفه فضانوردان را کمتر کند.

قابلیت ها

برای نمونه، این ربات قادر است با گرفتن فرامین صوتی از سوی فضانورد، دستورالعمل‌ های تعمیر قسمت ویژه ای از ایستگاه بین المللی را برروی نمایشگر خود نشان دهد تا فضانورد بی آنکه دستانش درگیر وارسی نقشه پروسه کار باشد، سریع تر کار خود را انجام دهد. CIMON قادر است شیوه های متعددی جهت صورت گرفتن آزمایش ها را نشان دهد و حدودا قادر است به عنوان یک دستیار صوتی مستقل در ایستگاه فضایی ایفای نقش کند. هر چند پیش از ارسال به فضا به عنوان یک دستیار صوتی مستقل بایستی تست و آزمون‌های متعددی را اپشت سر بگذارد تا قادر باشد در این ایستگاه فعالیتش را به شکل رسمی آغاز کند.

فضانورد آلمانی الکساندر گرست، از CIMON جهت تست برروی بلورها و یک مکعب روبیک، و همینطور صورت گرفتن تست پزشکی که به عنوان یک دوربین پرنده عمل می‌کند، بهره خواهد برد. هوش مصنوعی عمل در حال حاضر برطبق آن چه IBM طراحی کرده است تنها به صدای گرست جواب می دهد، ولی به تازگی بعد ازگذراندن تست های متعدد و به دست آوردن اطمینان از عملکرد درست، این ربات در مأموریت های فضایی دراز مدت با پیشرفت های بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. موشک فالکون ۹، CIMON را به همراه محموله دستگاه های مورد احتیاج پژوهشگران فضایی در ۲۹ ژوئن به سوی ایستگاه فضایی با موفقیت پرتاب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید