اخبار, پاشنده

چرا آبیاری قطره ای زیر سطحی از لپا بهتر است؟

آبیاری قطره ای

چرا در مقایسه با لپا از آبیاری قطره ای زیر سطحی استفاده کنیم؟

فردی لام مهندس کشاورزی دانشگاه ایالتی کانزاس و پژوهشگر آبیاری در کلبی است و بیان کرده است که : اصلی ترین دلیلی که به ما در انتخاب مناسب سیستم آبیاری کمک می کند این است که هنگامی که منابع آبی کافی در اختیار داریم بتوانیم سطح بیشتری را هم آبیاری کنیم. مثلا وقتی شما یک سیستم آبیاری آبفشان دوار را در یک زمینی به مساحت ۱۶۰ هکتار نصب می کنید، این سیستم توانایی پوشش دادن آبیاری در حدود تقریبا ۱۲۵ هکتار از این زمین را خواهد داشت، این در حالی است که شما با نصب سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی شما می توانید در حدود ۱۵۵ هکتار از این زمین را پوشش داده و به عبارتی آبیاری کنید.

با سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی میتوانید ۲۰ درصد بیشتر اراضی را آبیاری کنید و  با قیمتی که این روزها ذرت دارد، می توانید باعث بیشتر شدن تولید و همچنین بازگشت سرمایه در اراضی ای که مورد کشت قرار گرفته اند شود.

در این صورت، با افزایش ۳۰ هکتار در یک زمین با میانگین برداشت محصول ۲۹۰۰ کیلوگرم در هکتار، می تواند با قیمت هر کیلو ذرت در حدود نیم دلار، بیش از ۴۲۰۰۰ دلار درآمد ناخالص داشته باشد.

مقایسه سیستم آبیاری بارانی با آبیاری قطره ای زیر سطحی

لام همچنین لام اضافه کرد که اگر تولید کنندگان بتوانند در سیستم آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه آبفشان دوار لپا با گسترش خطوط و همچنین کنترل دقیق تر نازل ها بتوانند روان آب را کنترل کنند، در این صورت بازدهی آبیاری و یا هدر رفتن در این سسیتم حدودا برابر با سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی است. تنها تفاوت آن نیز این است که مساحت کمتری را می تواند آبیاری کند.

 در اراضی وسیع استفاده از هر دو سیستم آبیاری لپا و آبیاری قطره ای زیر سطحی می تواند انتخاب شود اما در زمین های با ابعاد نامنظم نیز نمی توان از آبفشان دوار استفاده نمود.

 

آبیاری لپا

 

نکاته ای درباره خاک ورزی در آبیاری قطره ای زیر سطحی

همچنین ایشان اشاره کرده است که : اگر کشاورزی در عملیات خاک ورزی از شخم عمیق استفاده کند، احتمال دارد باعث آسیب زدن به لوله های آبیاری قطره ای زیر سطحی که در عمق حدود ۳۰ الی ۴۵ سانتی متر مدفون شده است شود. به همین دلیل در این روش عملیات خاک ورزی محدود می شود، اما اگر کشاورزان در زمان شخم زنی از GPS استفاده کنند، می توانند بین خطوط لوله را به طرزی که آسیبی به لوله ها نرسد شخم بزنند و نگران آسیب دیدن آنها نباشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید