اتصالات, اخبار, پمپ

اقسام چدن و تاثیر آن در پمپ های سانتریفیوژ

پمپ

چدن، آلیاژی از آهن است که تقریباً ۲درصدتا ۴٫۵درصد کربن و ۱درصد تا ۳درصد سیلیسیم دارد. نقطه ذوب این مواد به تقریباً پایین است و به آسانی ریخته گری می گردند. چدن سفت و ترد است و در برابر ضربه به جای آنکه خم شود یا ظاهرش عوض شود، شکسته می شود. همینطور این ماده در برابر فشار زیاد بادوام است ولی قادر نیست کشش را متحمل شود.

پمپ

انواع چدن:

چدن بر اساس شکل گرافیت موجود در ساختمان آن به ۴ گروه تقسیم می گردد:

چدن خاکستری

سطح مقطع این گونه چدن خاکستری رنگ است و پر مصرفترین مدل چدن در صنعت ریخته گری محسوب می شود که در آن کربن به شکل ورقه هایی از گرافیت در کریستال ها قرار میگیرد. وجود گرافیت موجب بالا بردن توانایی براده برداری و دمپ کردن ارتعاش ها میشود. این نوعمدل چدن دمای ذوب برابر۱۲۵۰ درجه سانتیگراد دارد.

چدن نشکن یا داکتیل

در حالتی که  منیزیوم به مذاب اضافه شود، گرافیت به جای آن لایه لایه شود، به شکل کروی شکل میان کریستالها جای میگیرد. به این ترتیب خواص خم کاری و استقامت آن ۳ تا ۵ برابر افزایش می یابد. نقطه ذوب این مواد تقریباً۱۴۰۰ درجه سانتیگراد است.

چدن سخت

در حالتی که به مواد گداخته شده، منگنز افزوده شود و سیلیسیم آن کم می گردد و مذاب به سرعت سرد می شود، کربن به شکل یک تلفیق شیمیایی با آهن به اسم سمانتیت در چدن ظاهر می شود. این خصوصیت موجب می شود تا سطح مقطع چدن به رنگ سفید در بیاید و ماده حاصله در مقابل سایش خیلی بادوام شود. نکته منفی در این شیوه تولید چدن، عدم امکان ماشین کاری آلیاژ حاصله است.

چدن چکش خوار یا مالیبل

برای تولید این مدل آلیاژ، چدن سفید خام را به مدت چند روز داخل کوره قرار می دهند تا چدن خواص انعطاف پذیری به خود بگیرد. در این وضعیت، قابلیت ماشین کاری و استقامت در مقابل ضربه هم در آلیاژ ترقی می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید