اتصالات, اخبار, پمپ

بوستر پمپ و مزایای استفاده از آن(بخش اول)

بوستر پمپ

بوستر پمپ

یکی از عمده مشکلاتی که در سیستم آبرسانی شهری و یا روستایی همواره محسوس بوده، تنظیم فشار آب داخل لوله ها می باشد. با توجه به این که میزان مصرف آب متغیر بوده و دائما در حال نوسان و تغییر است و هرگز نمی توان الگوی خاصی برای مصرف آن در نظر گرفت، از این رو با افزایش یا کاهش مصرف آب میزان فشار آب داخل لوله ها دائما در حال نوسان و تغییر است که این تغییرات مشکلات اساسی را در سیستم های آبرسانی سبب می شود به طوری که احتمالاً افزایش ناگهانی فشار آب سبب آسیب دیدن تاسیسات یک ساختمان مسکونی و یا یک برج شود ودر نقطه ی مقابل کاهش فشار نیز باعث قطع آب، در بعضی از نقاط شهر یا ساختمان ها شود. برای جلوگیری از بروز چنین حالاتی و تامین فشار آب به صورت کنترل شده در یک سیستم پمپاژ، از بوستر پمپ استفاده می کنیم 

بوستر پمپ

نحوه علکرد بوستر پمپ

همچنین بوستر پمپ دستگاهی است که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شدند به نحوی که توانایی ایجاد دبی و هد مورد نیاز با کمترین انرژی و بالاترین راندمان را دارا باشند. وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار لازم برای تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیر مصرف می باشد. از این رو هنگامی که در شبکه مصرفی وجود ندارد فشار تغییر نمی کند و پمپ های بوستر پمپ خاموش می باشند اما به محض اینکه مصرف فشار در شبکه افت می کند برای جبران این افت اولین پمپ شروع به کار می کند اگر این پمپ قادر به تامین فشار نباشد پمپ های دیگر به همین ترتیب وارد مدار می شود تا فشار را در محدوده معینی ثابت نگه دارند. هنگامی که مصرف کم یا متوقف می شود پمپ نیز به ترتیب از مدار خارج می شوند کلا پمپ های بوستر پمپ با توجه به الگوی مصرف به مدار وارد یا خارج می شوند. در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در همه زمینه ها از جمله در مصرف برق اقدامات موثری انجام گردیده است. همچنین بوستر پمپ دستگاهی است که دو یا چند پمپ به صورت موازی به یکدیگر متصل شدند به نحوی که توانایی ایجاد دبی و هد مورد نیاز با کمترین انرژی و بالاترین راندمان را دارا باشند.

کاربردهای بوستر پمپ

  1. انتقال آب به سیستم های تاسیسات ساختمان های متفاوت مانند برج ها، بیمارستان ها، مدارس، سالن های تفریحی ورزشی مجتمع های مسکونی و آپارتمانی.
  2. بوستر پمپ ها دارای مصارف کشاورزی و سیستم های آبیاری می باشند.
  3. بوستر پمپ دارای مصارف اطفاء حریق بوده و برای سیستم اطفاء حریق نیز به کار برده می شود.
  4. تامین آب صنعتی مورد استفاده در کارخانه ها و صنایع وابسته.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید