اخبار, صنعت پلیمر

بازیافت پلی اتیلن سبک چگونه انجام می شود؟

بازیافت پلاستیک

پلی اتیلن سبک

از موارد پر کاربرد در پلاستیک ها، پلی اتیلن های سبک با دانسیته کم هستند. به همین جهت نیز ضایعات بسیار زیادی از پلی اتیلن به وجود می آید. بازیافت این ضایعات از سالیان قبل در ایران صورت می گرفته است اما با این حال مشکلات بسیار زیادی درباره بازیافت آنها وجود دارد. در این مطلب گروه رساکالا به مراحل باریافت این ماده و بررسی مشکلاتی که در بازیافت آنها وجود دارد خواهد پرداخت.

پلی الفین ها(مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن) اول بر روی تسمه نقاله جدا می شوند و بعد از آن به وسیله آسیاب خرد می شوند. بعد از گذراندن این مرحله ها درون فلات تانک ریخته می شوند و به وسیله فلات تانک شست و شو می شوند. این شست و شو به وسیله پارو هایی که در فلات تانک هستند انجام می شود. سپس به دستگاه فرکشن فرستاده می شوند. دستگاه فرکشن سایر آلودگی ها را از بین می برد. پس از آن نیز مرحله خشک کردن است که به وسیله مکانیکی و حرارتی صورت می گیرد. در مرحله خشک کن های مکانیکی به وسیله نیروی گریز از مرکز پلاستیک ها با سرعت زیاد در محفظه ای که بسته است می چرخند و با این عمل بیشتر آب آنها گرفته می شود. در خشک کن های حرارتی نیز در مجاورت با باد گرم قرار می گیرند که سبب خشک شدن آنها می شود. البته لازم به ذکر است که خشک کن های مکانیکی حتماً باید قبل از خشک کن های حرارتی وجود داشته باشند تا به وسیله آنها آب اضافی پلاستیک ها گرفته شود و رطوبت که باقی می ماند فقط به وسیله خشک کن حرارتی از بین برود. فیلم های پلی اتیلنی اول کندر و بعد به گرانول تبدیل می شوند.

بازیافت

 مرحله های بازیافت پلی اتیلن های سبک:

 1. جمع آوری انتقال توسط تسمه نقاله به آسیاب
 2.  آسیاب
 3. شست و شو به وسیله آب سرد
 4. شست و شو به وسیله آب گرم
 5. استفاده کردن از شست و شوی سایشی با فرکشن(لازم به ذکر است که در ایران کاربرد این دستگاه برای بازیافت پلی اتیلن متداول نیست)
 6. آبگیری به وسیله سانتری فیوژ
 7. خشک کردن با حرارت
 8. کندر ساز
 9. گرانول ساز

مشکلات بازیافت این مواد:

 • وزن کم پلی اتیلن های سبک از نوع فیلم (نایلون) سبب می شود حمل و نقل آنها دشوار باشد و همچنین بدون پرس کردن به صرفه نباشد.
 • جدا کردن آنها نیز به علت سبک وزنی و شغال کردن فضای زیاد سخت است و احتیاج به تسمه نقاله دارد.
 • به علت نرم بودن و انطاف پذیری بالا ,هر نوع آسیابی قادر به خرد کردن آنها نیست و برای این منظور از آسیاب شمشیری بسیار مناسب می باشد. علت آن هم وجود تیغه ها و روش خرد کردن آنها است. در واقع آسیاب شمشیری به علت قیچی کردن باعث بهتر خرد شدن ضایعات می شود. آسیاب شمشیری برای نایلون و پت بسیار بهتر است.
 • جهت شست و شو احتیاج به فلات تانک ها و یا ظروف شست و شو با طول ۳ الی ۴ متر متناسب با ظرفیت و عمق کم دارد که آب مصرفی آن نیز تقریباً زیاد است و اگر شست و شوی خوبی هم صورت نگیرد گرانول با کیفیتی حاصل نمی شود.
 • البته لازم به ذکر است که در ایران در بازیافت سنتی،  آب گیری به وسیله سانتری فیوژ صورت نمیگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید