اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

بازوی رباتیک مترجم

یک بازوی رباتیک مترجم برای ناشنوایان ساخته شد

اپلیکیشن ها و گجت هایی که تا به امروز برای ترجمه زبان های متعدد به یکدیگر توسعه یافته اند، هیچکدام استفاده ای برای ناشنوایان نداشته اند. ولی به تازگی یک ابزار کاربردی ساخته شده است که به آن بازوی رباتیک مترجم «Aslan» گفته می شود و جهت ترجمه صحبت ها و صدا ها برای ناشنوایان می باشد.

در گوشه و کنار جهان بیشتر از ۷۰ میلیون نفر از انسان ها برای برقراری ارتباط از زبان اشاره استفاده می کنند. بازوی رباتیک مترجم ساخته شده به وسیله ی دانشجویان دانشگاه سوئیس نیز ابزاری است که زبان اشاره را مورد استفاده قرار می دهد. ایده ساخت این ربات ابتدا در سال ۲۰۱۴ به وسیله ی سه تن از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه اَنتوِرپ سوئیس در میان گذاشته شد که به تازگی به سرانجام رسیده است.

ربات

قطعات تشکیل دهنده

این پروتوتایپ که از ۲۵ قطعه پرینت شده به وسیله ی پرینتر سه بعدی، ۱۶ کنترل کننده الکتریکی و یک مدار جامع ساخته شده، می تواند به زبان اشاره صحبت نماید.

Aslan تنها یک بازو دارد و مخترعان آن سعی دارند تا در آینده ای نه چندان دور آن را طوری بسازند که با دو دست بتواند اشاره نماید و چهره آن نیز دارای حالات چهره و واکنش باشد.

البته بایستی گفت Aslan به طور کامل جایگزین مترجم های زبان اشاره نمی شود ولی با توجه به اینکه تعداد این مترجم ها خیلی کم است و چندان در دسترس نمی باشد، این ربات می تواند در اغلب مواقع جایگزین خوبی برای آنها بوده و خلاء یک مترجم زبان اشاره را پر کند.

سخن آخر

گفتنی است که تیم توسعه دهنده دانشگاه سوئیس بیان کرده است که بعد از کامل شدن نسخه نهایی محصول مورد نظر، نحوه طراحی و تمامی داده های مربوط به آن را در اختیار همه قرار می دهد تا ساخت این مترجم با سرعت بیشتری در سطح جهان انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید