اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

بررسی ساختاری لوله های پنج لایه

لوله پکس

بررسی لوله های پنج لایه از نظر شیمیایی:

لوله های ۵لایه از جنس پلی اتیلن میباشند و جزء لوله هایی هستند که کاربرد فراوانی در سراسر جهان دارند. از ویژگی های این لوله ها میتوان به مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی، عایق الکتریکی بودن آنها اشاره کرد. عیب این پلیمرها این است که در شرایطی که در دمای زیاد حلال ها حضور دارند مقاوم نبوده و همچنین بر اثر تنش دچار ترک خوردگی میشوند. اما امروزه از فرآیند مشبک سازی در این لوله ها استفاده می شود و باعث میشود که این معایب در آنها از بین برود.

ساختار فیزیکی لوله های ۵ لایه:

لوله های ۵ لایه جزء لوله های تلفیقی محسوب میشوند و متشکل از تلفیق دو لایه پلی اتیلن مشبک به اسم پکس و یک لایه فلز آلومینیوم و همچنین ۲ لایه چسب میباشند. جنس این لایه ها به اینگونه است که لایه های بیرونی و داخلی پلی اتیلنی هستند و لایه ای که در بین آنها قرار دارد از جنس آلومینیوم میباشد.

لوله پنج لایه

پلی اتیلن های کراسلینک شده

طبق چیزی که در بالا بیان کردیم، پلی اتیلن از مواد پلیمری پر کاربرد است که ویژگی های متعددی دارد. این ماده بی بو و مزه است و سمی تیز نمیباشد، ولی در مقابل نقطه ضعفهایی هم دارد. مثلاً پلی اتیلن در مقابل حلالها و در دماهای بالا دچار تغییر میشود و در آنها ترکهایی بر اثر تنش به وجود می آید و ممکن است دچار نشتی شود. البته میزان این تغییرات به کیفیت مواد مصرفی و نوع پلی اتیلن باز می گردد.

همچنین این لوله ها اگر برای زمان زیادی در برابر آب جوش قرار بگیرند،توانایی تحمل این شرایط را ندارند و این نکته باعث شده است که از آنها نتوان در خطوط آبرسانی گرم استفاده کرد.

برای مشاهده محصولات و کسب اطلاعات بیشتر به “صفحه اصلی” مراجعه فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید