اتصالات, اخبار, لوله

معرفی و بررسی انواع روش های زهکشی

انواع زهکشی

انواع راه های زهکشی

زهکشی به خارج کردن آب اضافی حاصل از بارندگی، آبیاری و غیره از زمین گفته می شود. زهکشی از دویست سال گذشته تا حال حاضر در اراضی بسیار حائز اهمیت و پر کاربرد بوده است. در ادامه این مطلب گروه رساکالا به معرفی انواع راه و روش زهکشی برای شما عزیزان خواهد پرداخت. از انواع زهکشی می توان به مواردی مانند زهکشی روباز، لوله ای، لانه موشی، عمودی و حائل را نام برد.

زهکشی روباز چیست؟

در این روش اکثراً کانال از مقطعی ذوذنقه ای برخوردار است. در این روش کانال زهکشی در عمق و کانال آبیاری نیز در ارتفاع می باشد و کانال زهکش از کانال آبیاری بیشتر است.

زهکشی لوله ای چیست؟

این روش دارای سه نوع سفالی، پلاستیکی و سیمانی می باشد. در روش سیمانی لوله ها دارای اقطار متفاوت ۱۰، ۱۵، ۲۰ سانتیمتر و دارای طولی برابر با ۳۰ سانتیمتر  هستند و اغلب سطح لوله مشبک می باشد. البته باید برای کاربرد در خاک های دارای سولفات، لوله های سیمانی ضد سولفات به کار گرفته شوند.

در نوع سفالی نیز لوله ها اغلب دارای اقطار  ۵، ۶، ۸، ۱۰ و ۲۰ سانتیمتر بوده و ابعاد طولی آنها ۳۰ سانتی متر می باشد. از مزایای آن ها می توان به مقاومت بالای آنها در برابر واکنشهای شیمیایی آب اشاره کرد. د

لوله های پلاستیکی(لوله های pvc و پلی اتیلنی) در ۲ شکل صاف و دارای موج ساخته می شوند. در شرایط برابر بایستی ۲۰% قطر لوله های موج دار از لوله های صاف بالاتر باشد. این امر به علت افتی است که از طریق موج های لوله به وجود می آید. این لوله ها دارای طولی برابر تا ۱۰۰ متر هستند.

لوله پلاستیکی زهکش

زهکشی لانه موشی چیست؟

این روش تقریباً مشابه زهکشی با لوله است که به وسیله گذر دادن جسمی مخروط مانند در محلی که هدف میباشد حاصل می شود. زهکشی لانه موشی اکثراً در منطقه هایی که مواد آلی در آنها زیاد است کاربرد دارند و جهت یک فصل زراعی مورد استفاده قرار میگیرد.

زهکشی عمود چیست؟

این نوع زهکشی مانند چاه رفتار می کند و اگر شمار چاه در منطقه ای بالاتر باشد فایده زهکشی هم افزایش می یابد. در زهکشی عمودی بایستی آب گرد آوری شده از چاه مکش شود و به محلی دیگر انتقال داده شود.

زهکشی حائل چیست؟

این روش اغلب برای جداسازی دو زمین از هم مورد استفاده قرار می گیرد تا از این طریق آب زمین کناری به زمین مورد نظر منتقل نشود. این نوع زهکشها دارای عمقی برابر با ۲ الی ۲/۵ متر هستن و برای جدا کردن دو قطعه زمین بکار میرود تا آبی که از اراضی مجاور میآید وارد اراضی مورد نظر نشود . عمق این نوع زهکشها معمولا در حدود ۲ تا ۲٫۵ متر است و سمت کانال نیز بر آب زیر زمینی عمودی میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید