اخبار, پاشنده

بهره برداری و دلایل افت فشار در آبیاری بارانی

افت فشار در آبیاری

رساکالا در این مطلب به چگونگی بهترین بهره برداری از آبیاری بارانی، باید ها و نبایدهای آن و عواملی که باعث افت فشار در آبیاری بارانی می شوند را برای شما همراهان عزیز توضیح خواهد داد. با ما همرا باشید با بتوانید شناخت کامل تری از آبیاری بارانی داشته باشید.

بهترین بهره برداری از آبیاری بارانی

 •  هیچگاه از دو آبپاش بر روی یک خط استفاده نکنید. زیرا فشار کار آبپاش کم می شود و باعث کاهش کیفیت کار آبپاش می شود.
 • هیچگاه از دو آبپاش که روی یکدیگر آب بپاشند استفاده نکنید.زیرا باعث شدت پاشش آب می شود و در سطح مزرعه شما هرز آب به وجود می آورد.
 • هنگامی که در شبکه انتقال، خطوط فرعی آبرسان وجود دارد، بر روی این شاخه های فرعی بیشتر از تعداد توصیه شده در هر طرف، آبپاش استفاده نکنید.
 • اگر از نظر توپوگرافی زمین های شما اختلاف زیادی با یکدیگر دارند، آبپاشها را در منطقه ای که از نظر ارتفاع نزدیک به هم هستند استفاده کنید و هرگز در مناطقی که با یکدیگر اختلاف ارتفاع زیادی دارند، از آبپاش استفاده نکنید.

افت فشار آبیاری

عوامل موثر در افت فشار آبپاش چیست؟

در زیر به عواملی که باعث افت فشار در آبپاش می شود را برای شما توضیح خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که چگونه افت فشار حاصل از آنها را برطرف کنید:

۱-عواملی که باعث می شوند کلاً فشار شبکه بالا نرود :

 •  آبی که از شبکه گرفته می شود بیش از ظرفیت پمپ است .
 • ممکن است در جایی از شبکه انتقال در سیستم آبیاری، نشتی آب به وجود آمده باشد. در این مواقع ابتدا از سلامت شبکه مطمئن شوید و اگر نشتی وجود دارد آن را تعمیر و برطرف نمایید .
 • شاید تعداد خروجی ها بیشتر از حد مورد است. در این صورت نیز تعداد خروجی ها را  کاهش دهید.

۲-عواملی که باعث می شود پمپ، فشار مورد نیاز را تامین نکند :

 1. اول از همه، دور موتور را کنترل کنید .
 2. ممکن است پمپ به خوبی هواگیری نشده باشد و یا در مسیر مکش پمپ، هوا وارد شود. در این صورت پمپ را هوا گیری کنید و مسیر مکش پمپ را تعمیر نمایید.
 3. احتمال دارد به دلیل فرسودگی نوارهای آب بندی ، هوا از این مسیرها به پمپ مکیده شود. در این زمان نیز می توانید نوارهای آببندی را عوض کنید .
 4. ممکن است در مسیر مکش و یا پروانه های پمپ، اجسام خارجی گیر کرده باشد. در این صورت هم مسیر مکش و پروانه های پمپ را از اجسام خارجی پاک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید