اخبار, لوله

با لوله های زهکش آشنا شوید

پلی اتیلن

رساکالا در ادامه این مطلب به معرفی لوله های زهکش برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این محصولات می پردازد.

معرفی لوله زهکش

زهکشی در لغت به معنای خارج نمودن آب اضافی از زمین است و یکی از کارهایی است که از ۲۰۰ سال قبل مرسوم بوده است. استفاده از آب در زهکشی به معنای مدیریت سفره آب زیرزمینی در جهت منابع اقتصادی و اجتماعی در کنار حفظ محیط زیست می باشد. لوله های زهکشی به شکل لوله های کاروگیتی تولید می شوند. علت تولید لوله های زهکشی بصورت کاروگیت زهکشی تحمل فشار بار نیوتنی و داشتن مقاومت حلقوی بالا است.

مشخصات لوله های زهکش

لوله های زهکشی بر پایه استاندارد DIN1187 آلمان تولید و عرضه می شوند.

لوله های کاروگیت زهکشی با مواد upvc و مواد افزودنی استابلایزرهای خاص تولید می شود.

لوله های زهکشی بصورت تمام مشبک ، نیمه مشبک و ساده تولید شده و برای استفاده در زمین های کشاورزی، اطراف ساختمانها، پل ها، جاده ها  و زمین های ورزشی مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین این نوع لوله ها به شکل کلاف های ۳۶ ، ۷۰ و ۱۰۰متری تولید می شوند.

لوله زهکش

مقایسه لوله زهکش با انواع لوله های دیگر

به علت Rigid بودن UPVC امکان مسدود شدن سوراخ ها و همچنین تغییرات طول و عرض سوراخ ها در لوله های زهکش UPVC بسیار کمتر از لوله های پلیمری سوراخ دار دیگر می باشد. به همین علت لوله های سوراخ دار UPVC زهکش در جهان به عنوان پر کاربردترین و پرمصرف ترین لوله پلیمری در بخش زهکش می باشد. به علت کاروگیت یا همان کنگره ای بودن لوله زهکش ، تحمل بار خارجی این نوع لوله ها (Ring Stiffness) بسیار بیشتر از لوله های صیقلی می باشد. این نوع لوله های همچنین در فشارهای SN4 16KN تولید و به بازار عرضه می شوند.

پیشرفت فناوری های تولید، غیر ممکن بودن دسترسی به شن و ماسه مناسب درهمه مناطق و افزایش هزینه های حمل و کارگذاری سبب تحولی بزرگ درعرصه تولید محصولات زهکشی شده است به شکلی که که امروزه استفاده ازلوله های زهکشی از جنس pvc با پوششی از الیاف مصنوعی رایج شده است. هم اکنون در تعداد زیادی ازکشورهای دنیا استفاده از لوله های زهکش با پوشش فیلتر مصنوعی به دلیل مزایای فراوان آن در مقایسه با انواع دیگر لوله های زهکشی بسیار رایج شده است.در ایران نیز با بررسی های انجام شده و اطلاع از محاسن این نوع لوله، کاربرد آن در چند طرح ملی شروع و تقاضای استفاده از این لوله ها رو به رشد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید