اخبار, لوله

با ابداع جدید دستگاه وصله زن لوله آشنا شوید

محققان پارک علم و فناوری بوشهر دستگاهی برای تعمیر لوله‌های پلی اتیلن عرضه کردند که بدون نیاز به برش و جوشکاری اقدام به تعمیر لوله‌های معیوب می‌کند.

ابداع جدید دستگاه وصله زن لوله پلی اتیلن

دکتر امین اخباری‌زاده که از محققان این طرح می باشد با معرفی این دستگاه به نام “دستگاه وصله زن” بیان کرده است: از این دستگاه وصله زن برای تعمیر لوله‎های پلی‌اتیلن استفاده می‎شود.”

وی درباره این دستگاه فرموده است: “با بروز پیدا کردن یک سری مشکلات مانند حفاری غیر استاندارد و یا رانش زمین، لوله‌های پلی اتیلن موجود در زیر زمین صدمه می بینند و این دستگاه این امر را برای اپراتور فراهم می کند که اقدام به تعمیر لوله‌های صدمه دیده کند.”

اخباری‌زاده درباره ی این دستگاه وصله زن برای لوله های پلی اتیلن فرموده است: “به وسیله این دستگاه وصله ‌زن پلی‌اتیلن، به جای برشکاری و جوش مجدد لوله‌های پلی اتیلن می‌توان محلی که دچار صدمه شده است را به کمک وصله تعمیر کرد و لوله را مجدداً در شرایط سرویس قرار داد.

عملکرد دستگاه وصله زن لوله پلی اتیلن

ایشان همچنین اضافه کرد: در این روش، وصله (Patch) با چسب‌های مخصوص آغشته شده است و به وسیله دستگاه وصله‌زن بر روی محل صدمه دیده قرار می‌گیرد و بعد از آن با کمک فک‌های دستگاه، وصله مورد نظر در محل عیب پایدار می‌شود.

دستگاه وصله زن خارجی

مقایسه نمونه دستگاه وصله زن لوله پلی اتیلن ایرانی و خارجی

این دستگاه وصله زن لوله پلی اتیلن ساخته شده مهندسی معکوس نمونه آمریکایی آن است و در برابر نمونه خارجی آن دارای وزن کمتری است.

در نمونه خارجی این دستگاه روش اتصال به روش گرم است، اما در دستگاه بومی روش اتصال نمونه به روش سرد است. این به این معناست که برای تعمیر لوله‌ها به وسیله دستگاه وصله زن داخلی نیاز به استفاده از هیچگونه سیستم خارجی نیست و عمل تعمیر لوله تنها با چندین چسب صورت میگیرد. در نمونه داخلی نیاز به منبع الکتریکی خارجی نیز حذف شده است.

به وسیله این دستگاه تعمیر لوله‌های پلی اتیلن بدون جوشکاری و برشکاری و به صورت وصله‌زنی انجام می شود.

مزایای دستگاه وصله زن لوله

مزایای استفاده از این دستگاه وصله زن، کمتر شدن زمان تعمیر و همچنین کاهش نیروی انسانی در تعمیر لوله های آسیب دیده می باشد.

فاز تجاری دستگاه وصله زن لوله

امین اخباری‌ زاده درباره این دستگاه گفته است که به فاز تجاری سازی رسیده است. تجاری سازی این دستگاه در گرو دریافت استانداردهای آن است که این استانداردها در شرکت ملی گاز تدوین و در حال نهایی شدن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید